Wypełnij formularz kwalifikacji

Co ile recepta na medyczną marihuanę jest wystawiana? Terapia z wykorzystaniem konopi leczniczych z reguły jest długotrwała. W artykule wyjaśniamy zasady związane z czasem jej trwania oraz odnawiania recept, które uprawniają do legalnego zakupu leku.

Co ile recepta na medyczną marihuanę jest potrzebna?

Terapia medyczną marihuaną staje się coraz bardziej popularna jako uzupełnienie dla tradycyjnych metod leczenia. W Polsce, aby rozpocząć leczenie, konieczne jest uzyskanie recepty od uprawnionego lekarza. Proces ten jest ściśle regulowany przez prawo, a sama terapia przebiega etapowo. Co ile recepta na medyczną marihuanę jest wystawiana?

W początkowym etapie leczenia medyczną marihuaną pacjent otrzymuje receptę na okres jednego miesiąca. Ten czas jest przeznaczony na ustalenie odpowiedniej, indywidualnie dobranej porcji leku. Lekarz monitoruje reakcję pacjenta na terapię i w razie potrzeby modyfikuje dawkę, aby osiągnąć optymalne efekty terapeutyczne.

Kolejne recepty i ich odnawianie

Kwestia co ile recepta na medyczną marihuanę powinna być odnawiana, zależy od tego, jak szybko uda się dobrać optymalną dawkę. Jeśli skuteczność leczenia zostanie potwierdzona przez lekarza, kolejne recepty mogą być wystawiane na maksymalnie 3 miesiące. Specjaliści pozostają w stałym kontakcie z pacjentem, monitorując przebieg terapii i w razie potrzeby modyfikując dawkę



Wypełnij formularz kwalifikacji

Wymogi formalne dotyczące recepty

Receptę na medyczną marihuanę może wystawić każdy lekarz posiadający prawo do przepisywania leków narkotycznych, z wyjątkiem lekarza weterynarii. Najczęściej są to lekarze specjaliści, którzy mają doświadczenie w leczeniu konopiami. Decyzję o rozpoczęciu terapii podejmuje lekarz na podstawie wizyty kwalifikacyjnej, podczas której ocenia, czy pacjent spełnia kryteria do rozpoczęcia leczenia.

Przeczytaj więcej  CBN – jakie daje efekty i jak wpływa na skuteczność medycznej marihuany?

Jak wspomniano wcześniej, jest to recepta typu Rpw przeznaczona dla środków odurzających z grupy I-N, musi też spełniać określone wymogi formalne. Należy na niej umieścić:

  • nazwę substancji roślinnej w języku łacińskim (Cannabis flos);
  • deklarowaną zawartość THC i CBD;
  • przepisaną masę suszu w gramach;
  • precyzyjne dawkowanie.

Realizacja recepty w aptece

Recepta na medyczną marihuanę musi być zrealizowana w ciągu 30 dni od daty jej wystawienia. Apteki są zobowiązane do sprawdzenia poprawności recepty przed realizacją. Ze względu na właściwości higroskopijne suszu, lek recepturowy musi być przechowywany w szczelnym pojemniku, aby zapobiec utracie składników bioaktywnych/

W Polsce możliwe jest również uzyskanie elektronicznej recepty na medyczną marihuanę, tzw. e-recepty. Proces ten jest uproszczony i polega na wypełnieniu wywiadu medycznego, konsultacji online z lekarzem oraz wystawieniu recepty elektronicznej, którą można zrealizować w każdej aptece na terenie kraju

Kwalifikacja pacjenta do terapii konopiami leczniczymi

Pacjent musi przejść wizytę kwalifikacyjną, podczas której lekarz ocenia, czy dolegliwości pacjenta kwalifikują się do terapii medyczną marihuaną. Do najczęstszych wskazań należą dolegliwości bólowe, choroby neurologiczne, zaburzenia snu, choroby gastrologiczne, psychiatryczne oraz ginekologiczne. Jeśli nie ma przeciwwskazań, pacjent otrzymuje zlecenie na medyczną marihuanę. 

Co ile recepta na medyczną marihuanę powinna być odnawiana, zależy zatem od etapu terapii i skuteczności leczenia. Początkowo trzeba to robić raz w miesiącu, a po ustaleniu odpowiedniej dawki – maksymalnie co trzy miesiące. Proces ten jest ściśle monitorowany przez lekarza, który na bieżąco ocenia stan pacjenta i dostosowuje dawkę leku. Recepta musi spełniać określone wymogi formalne i być zrealizowana w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Dzięki możliwości uzyskania e-recepty proces ten jest bardziej dostępny i wygodny dla pacjentów.

Kontynuacja
leczenia