Wypełnij formularz kwalifikacji

Marihuana, od wieków używana zarówno rekreacyjnie, jak i leczniczo, zawiera wiele cennych związków chemicznych znanych jako kannabinoidy. Jednym z najważniejszych kannabinoidów jest kwas tetrahydrokannabinolowy (THCA), który jest nieaktywną biologicznie postacią THC. Aby wykorzystać jej potencjał leczniczy w formie doustnej, konieczna jest dekarboksylacja marihuany. W tym artykule przyjrzymy się temu procesowi i jego znaczeniu w kontekście medycyny.

Czym jest dekarboksylacja marihuany?

Dekarboksylacja to proces chemiczny, w wyniku którego usuwana jest grupa karboksylowa z kannabinoidów, takich jak kwas tetredyhrokannabinolowy (THCA) czy kannabidiolowy (CBDA). THCA znajdujący się w świeżych pąkach i liściach konopi, musi być dekarboksylowany, aby stał się aktywnym THC, który ma psychoaktywne i lecznicze właściwości. Proces ten polega na odłączeniu cząsteczki dwutlenku węgla (CO2) z THCA, co zwiększa jego biodostępność i zdolność do wiązania się z receptorami kannabinoidowymi w organizmie.

Najprostszą metodą dekarboksylacji jest podgrzewanie suszu – podczas przyjmowania leku w formie wziewnej dekarboksylacja zachodzi podczas spalania lub podczas podgrzewania w waporyzatorze.

W przypadku przyjmowania konopi w formie doustnej konieczne jest trochę więcej zachodu.

Jak przeprowadzić dekarboksylację marihuany w celach medycznych?

Istnieje kilka skutecznych metod dekarboksylacji marihuany, jedną z najczęściej stosowanych jest pieczenie w piekarniku. Oto kroki, które trzeba podjąć:

  1. Przygotowanie surowca: Rozdrobnij medyczną marihuanę na mniejsze kawałki. Możesz użyć młynka do kawy, Thermomixu lub ręcznego grindera.
  2. Ustalenie temperatury i czasu: Rozgrzej piekarnik do temperatury ok 110°C. Umieść rozdrobnioną marihuanę na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piecz ją przez około 30-45 minut. Warto regularnie sprawdzać, aby uniknąć nadmiernego spieczenia. Susz powinien być nieco ciemniejszy i miejscami delikatnie brązowy.
  3. Kontrola procesu: Ważne jest, aby nie przekroczyć zalecanej temperatury ani czasu pieczenia, ponieważ to może spowodować rozkład i utratę kannabinoidów i terpenów.
  4. Wystudzenie aktywowanego suszu: po zakończeniu procesu wyłączamy piekarnik i pozostawiamy susz do wystudzenia. Tak przetworzone konopie są teraz gotowe do dalszej obróbki.

 

Uprzedzam, że w pomieszczeniu w którym przeprowadzamy cały proces będzie wyczuwalna intensywna woń konopi, dlatego należy zadbać o dostateczny przepływ powietrza oraz najbezpieczniej nie przeprowadzać dekarboksylacji, gdy w pobliżu są dzieci.

Podsumowanie

Dekarboksylacja marihuany jest nieodzownym procesem, który pozwala na wykorzystanie potencjału leczniczego marihuany w formie doustnej. Przy odpowiedniej kontroli temperatury i czasu można przygotować lek, który jest bezpieczny i skuteczny w leczeniu różnych schorzeń. Zawsze należy stosować się do przepisów prawnych dotyczących stosowania marihuany w danym regionie oraz konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.

Z dekarboksylowanego suszu można przyrządzać nalewki, olejki, czy tzw cannabutter – masło konopone.

Kontynuacja
leczenia