Wypełnij formularz kwalifikacji

To, ile marihuana utrzymuje się w organizmie to kwestia, która interesuje wielu użytkowników tej substancji. Czas wykrywalności THC zależy od wielu czynników takich jak częstotliwość używania, metabolizm i rodzaj testu. Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.

Czynniki wpływające na czas utrzymywania się marihuany w organizmie

Czas, przez jaki marihuana utrzymuje się w organizmie, zależy od wielu indywidualnych czynników. Jednym z najważniejszych jest częstotliwość używania – u osób używających marihuany sporadycznie THC będzie wykrywalne krócej niż u nałogowych palaczy. Istotną rolę odgrywa również ilość spożywanej marihuany oraz jej moc, czyli zawartość THC. Im więcej i mocniejszej marihuany się używa, tym dłużej utrzyma się ona w organizmie.

Metabolizm danej osoby również ma duże znaczenie. Osoby z szybszym metabolizmem szybciej wydalą THC z organizmu. Wpływ ma także ilość tkanki tłuszczowej – u osób z większą ilością tkanki tłuszczowej marihuana może być wykrywalna dłużej.

Wpływ sposobu przyjmowania marihuany na czas jej wykrywania

Sposób przyjmowania marihuany również wpływa na to, jak długo utrzymuje się ona w organizmie. Palenie marihuany powoduje, że THC szybko przedostaje się do krwiobiegu przez płuca, ale też stosunkowo szybko jest metabolizowane i wydalane. Spożywanie marihuany w postaci jadalnej (np. ciasteczek czy olejków) sprawia, że THC wchłania się wolniej przez układ pokarmowy, ale może utrzymywać się w organizmie dłużej.

Waporyzacja marihuany daje efekt pośredni między paleniem a spożywaniem – THC wchłania się szybciej niż przy jedzeniu, ale wolniej niż przy paleniu. Wpływ ma także częstotliwość używania – jednorazowe użycie będzie wykrywalne krócej niż regularne stosowanie. U osób używających marihuany codziennie THC może kumulować się w organizmie i być wykrywalne przez dłuższy czas po zaprzestaniu używania.

Przeczytaj więcej  Czym różni się medyczna marihuana od zwykłej marihuany?


Wypełnij formularz kwalifikacji

Metody wykrywania marihuany w organizmie i czas jej utrzymywania się

Istnieje kilka metod wykrywania obecności marihuany w organizmie różniących się czułością i okresem wykrywalności. Najpopularniejsze są testy moczu, które mogą wykryć THC od kilku dni do nawet miesiąca po ostatnim użyciu, w zależności od częstotliwości używania. U osób używających marihuany sporadycznie test moczu może być pozytywny przez 3–5 dni, u umiarkowanych użytkowników przez 5–7 dni, a u nałogowych palaczy nawet przez 30 dni lub dłużej.

Testy krwi mają krótszy okres wykrywalności – zwykle do 24–48 godzin po użyciu, choć u osób używających marihuany często mogą wykryć THC do 7 dni. Testy śliny wykrywają marihuanę przez 24–72 godziny po użyciu. Najdłuższy okres wykrywalności mają testy włosów – mogą wykryć THC nawet do 90 dni po ostatnim użyciu, ale nie są w stanie określić dokładnego czasu używania.

Ile marihuana utrzymuje się w organizmie? Różnice w czasie wykrywania THC u różnych osób

Czas wykrywania THC może się znacznie różnić u poszczególnych osób, nawet jeśli używały tej samej ilości marihuany. Wynika to z indywidualnych różnic w metabolizmie, ilości tkanki tłuszczowej czy nawodnieniu organizmu. U osób z szybkim metabolizmem i małą ilością tkanki tłuszczowej THC może być wydalane szybciej. Z kolei osoby z wolniejszym metabolizmem i większą ilością tkanki tłuszczowej mogą dłużej zatrzymywać THC w organizmie.

Wpływ ma także ogólny stan zdrowia – choroby wątroby czy nerek mogą wpływać na metabolizm i wydalanie THC. Istotne są również czynniki genetyczne, które determinują szybkość metabolizmu kannabinoidów. Dlatego trudno jednoznacznie określić, jak długo marihuana utrzyma się w organizmie konkretnej osoby bez przeprowadzenia testów. Najdłużej THC utrzymuje się zwykle u osób używających marihuany codziennie przez dłuższy czas.

Wpływ marihuany na organizm w dłuższej perspektywie

Długotrwałe używanie marihuany może mieć wpływ na funkcjonowanie organizmu nawet po zaprzestaniu jej stosowania. THC kumuluje się w tkance tłuszczowej i może być powoli uwalniane do krwiobiegu przez dłuższy czas. Może to powodować subtelne efekty, takie jak zaburzenia koncentracji czy pamięci krótkotrwałej, utrzymujące się przez kilka tygodni po odstawieniu marihuany. U osób używających marihuany intensywnie przez długi czas może rozwinąć się tolerancja na THC.

Przeczytaj więcej  Olejki doustne

Regularne stosowanie marihuany może również wpływać na układ endokannabinoidowy, który odgrywa rolę w regulacji wielu procesów fizjologicznych. Zmiany w tym układzie mogą utrzymywać się przez pewien czas po zaprzestaniu używania marihuany. Warto pamiętać, że czas potrzebny organizmowi na powrót do stanu sprzed używania marihuany jest indywidualny i zależy od wielu czynników, takich jak długość i intensywność używania czy ogólny stan zdrowia.Wypełnij formularz kwalifikacji

Możliwości przyspieszenia usuwania THC z organizmu

Wiesz już, ile marihuana utrzymuje się w organizmie. Nie istnieją skuteczne metody na znaczące przyspieszenie usuwania THC z organizmu. Najprostszym sposobem jest po prostu zaprzestanie używania marihuany i pozwolenie organizmowi na naturalne wydalenie THC. Można jednak podjąć pewne działania, które mogą nieznacznie przyspieszyć ten proces. 

Zwiększenie nawodnienia organizmu może pomóc w szybszym wydalaniu THC z moczem. Regularna aktywność fizyczna, szczególnie ćwiczenia aerobowe, może przyspieszyć metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej, w której magazynuje się THC.

Kontynuacja
leczenia