Wypełnij formularz kwalifikacji

Jeśli zażywasz medyczną marihuanę, a policja chce cię skontrolować, nie panikuj. Już teraz dowiedz się, co musisz mieć ze sobą. Poznaj swoje prawa i obowiązki, a także praktyczne wskazówki, jak przewozić susz konopny zażywany w celach leczniczych.

Zapamiętaj

 • Policja odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu i egzekwowaniu przepisów dotyczących medycznej marihuany, aby zapobiec nielegalnemu wykorzystaniu substancji konopnych.
 • Pacjenci korzystający z medycznej marihuany muszą znać swoje prawa i obowiązki, a podczas kontroli policyjnej powinni zachować spokój i współpracę.
 • Medyczna marihuana a policja – nieprawidłowe przechowywanie lub brak odpowiednich dokumentów może spowodować problemy podczas kontroli policji.

Jaki cel ma kontrola policyjna?

Piecza ze strony policji nad przewozem medycznej marihuany jest kluczowa dla zapewnienia zgodności z przepisami i bezpieczeństwa publicznego. W wielu krajach, gdzie medyczna marihuana jest legalna, istnieją ścisłe przepisy dotyczące jej produkcji, dystrybucji i przewozu. Policja odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu i egzekwowaniu tych przepisów. Ma na celu zapobiec nielegalnemu wykorzystaniu tej substancji.Wypełnij formularz kwalifikacji

Jak postępować podczas kontroli policyjnej, gdy posiadasz medyczną marihuanę?

Jako osoba korzystająca z medycznej marihuany, musisz wiedzieć, że prawo jest po twojej stronie, jednak musisz znać pewne zasady i ich przestrzegać. Pamiętaj, że podstawą podczas kontroli policyjnej jest zachowanie spokoju i współpraca. Jeśli jesteś w trakcie terapii medyczną marihuaną, a policja chce cię sprawdzić, wiedz, że nie jesteś winien żadnego przestępstwa. Musisz oczywiście posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające terapię konopiami.

Jakie sytuacje mogą spowodować problemy?

Jest kilka sytuacji, które mogą skomplikować kontrolę. Jeśli twoja recepta na susz jest starsza niż miesiąc, a opakowanie marihuany jest nieruszone, policjant może podejrzewać, że konopie są używane rekreacyjnie. Podejrzany może być też fakt, gdy twoja recepta została wykupiona dzień wcześniej, a opakowanie zawierające 5 gramów jest już prawie puste. Może to prowadzić do przeszukania twojego mieszkania. Podejrzenia policji może też spowodować przechowywanie marihuany medycznej w nieoryginalnym opakowaniu.

Przeczytaj więcej  Palenie medycznej marihuany w miejscu publicznym – informacje i wskazówki

Medyczna marihuana a policja. Co trzeba mieć przy sobie podczas kontroli?

Podczas kontroli policyjnej warto mieć przy sobie oryginalne opakowanie apteczne z suszem konopnym, dowód zakupu medycznej marihuany, kopię recepty na konopie lecznicze oraz zaświadczenie o leczeniu medyczną marihuaną. Posiadanie wszystkich tych dokumentów pozwoli na spokojne przejście przez kontrolę policyjną.

Porady dla pacjentów – medyczna marihuana a policja

Pacjenci stosujący medyczną marihuanę muszą być świadomi swoich praw i obowiązków. Wiesz już, że zachodzi możliwość kontroli przez policję. Oto kilka praktycznych wskazówek i porad, które mogą pomóc w uniknięciu niepotrzebnych nieporozumień.

 1. Zawsze miej dokumenty pod ręką. Jeśli jesteś pacjentem leczonym medyczną marihuaną, zawsze trzymaj przy sobie wszystkie wymagane dokumenty. To zapewni, że przejdziesz przez kontrolę policji bez zbędnych problemów.
 2. Nie przechowuj marihuany w niewłaściwym opakowaniu. Marihuana medyczna powinna być przechowywana w oryginalnym opakowaniu aptecznym. Unikaj przekładania suszu do innych pojemników, ponieważ może to prowadzić do pytań ze strony policji.
 3. Przed podróżą poznaj prawo związane z marihuaną medyczną. Jeśli planujesz podróż za granicę z marihuaną medyczną, upewnij się, że znasz przepisy kraju docelowego. Niektóre państwa mogą wymagać dodatkowej dokumentacji lub nie akceptują medycznej marihuany.


Wypełnij formularz kwalifikacji

Prawidłowe przechowywanie medycznej marihuany

Dobrze jest wiedzieć, że odpowiednie przechowywanie medycznej marihuany jest kluczowe, zarówno dla jej jakości, jak i uniknięcia problemów z policją. Oto kilka wskazówek:

 • przechowuj konopie w oryginalnym opakowaniu, aby uniknąć pytań i podejrzeń ze strony policji;
 • trzymaj je w chłodnym i suchym miejscu – odpowiednie przechowywanie zapewni, że medyczna marihuana zachowa swoje właściwości lecznicze;
 • ogranicz dostęp dla nieupoważnionych osób – upewnij się, że medyczna marihuana jest przechowywana w miejscu niedostępnym dla dzieci i innych osób, które nie mają prawa do jej stosowania.

Jak podróżować z medyczną marihuaną za granicę?

Stosujesz medyczną marihuanę, a policji z obcego kraju nieco się obawiasz? Nie ma powodów do niepokoju także podczas podróżowania za granicę, pod warunkiem że kraj docelowy uznaje terapię konopną. W takim przypadku warto mieć ze sobą kopię recepty na susz konopny, imienną fakturę potwierdzającą zakup konopi leczniczych, lek na bazie konopi w oryginalnym opakowaniu oraz zaświadczenie o leczeniu uwierzytelnione przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. Jeśli jednak planujesz podróżować poza Unię Europejską, skontaktuj się z ambasadą, aby uzyskać najnowsze informacje na temat przywozu medycznej marihuany.

Przeczytaj więcej  Posiadanie medycznej marihuany – czy jest legalne? Musisz to wiedzieć!

Wiesz już, jak wygląda kwestia „medyczna marihuana a policja”. Podsumowując, posiadanie i stosowanie medycznej marihuany jest w Polsce uregulowane prawnie i pacjenci korzystający z tej formy terapii nie mają powodów do obaw. Kluczowe jest jednak świadome i odpowiedzialne korzystanie z tej formy leczenia, zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza oraz z poszanowaniem obowiązujących przepisów. Pamiętaj, by zawsze mieć przy sobie odpowiednie dokumenty, zachować spokój podczas kontroli policji i przestrzegać przepisów w miejscu, do którego się wybierasz, jeśli planujesz podróżować z medyczną marihuaną. Dzięki odpowiedniej wiedzy i świadomości możesz korzystać z terapii medyczną marihuaną bez zbędnych problemów i obaw.

Zażywanie medycznej marihuany w warunkach plenerowych

Aby zaoszczędzić sobie nerwów a panom policjantom pracy, jeśli mamy zamiar zażywać lek poza domem, na przykład w warunkach plenerowych, warto się przygotować i zabrać ze sobą trzy rzeczy:

 • Dowód osobisty
 • Susz konopny w hermetycznym opakowaniu z apteki
 • Dokument potwierdzający legalne nabycie suszu (paragon z apteki) i/lub zaświadczenie lekarskie o terapii za pomocą konopi/wydrukowaną kopie recepty

Medyczna marihuana w dalszym ciągu jest w Polsce czymś nowym ale opisywane przypadki zwykle obrazują prawidłową postawę funkcjonariuszy. Przepisy są precyzyjne w zakresie uprawnień pacjenta do korzystania z marihuany w celach leczniczych oraz produktów na bazie konopi leczniczych tam, gdzie tego potrzebuje. Obejmuje to miejsca publiczne, takie jak ulice, parki czy kawiarnie. Pacjent ma prawo nosić ze sobą zarówno suszoną roślinę, jak i urządzenie do jej inhalacjiWypełnij formularz kwalifikacji

Czy można palić medyczną marihuanę publicznie?

Tak, można palić medyczną marihuanę w miejscach publicznych, gdyż jest ona traktowana jako lek. Pacjenci korzystający z marihuany medycznej mają prawo zażywać ją zgodnie z zaleceniami lekarza, niezależnie od miejsca. Kluczowe jest jednak posiadanie przy sobie odpowiednich dokumentów potwierdzających uprawnienie do korzystania z tego lekarstwa w miejscu publicznym.

Co grozi za posiadanie marihuany medycznej bez dokumentów?

Gdy pacjent stosujący terapię na bazie konopi nie posiada odpowiednich dokumentów uprawniających do posiadania marihuany medycznej, może to prowadzić do kłopotów prawnych. W takiej sytuacji, osoba ta naraża się na ryzyko kary do trzech lat pozbawienia wolności, jak wskazuje art. 62 Ustawy z 29 lipca 2005 r. dotyczącej walki z narkotykami.

Ile medycznej marihuany można mieć przy sobie?

Ilość medycznej marihuany, którą pacjent może mieć przy sobie, powinna odpowiadać dawce zaleconej przez lekarza. Podczas podróży z lekarstwem z konopi, rekomendowane jest posiadanie ilości adekwatnej do potrzeb dawkowania na czas trwania całego pobytu poza domem. Co do preskrypcji lekarskiej, aktualne przepisy umożliwiają przepisanie pacjentowi na pojedynczej recepcie marihuany w ilości zapewniającej stosowanie leku przez 90 dni. W praktyce oznacza to, że jeśli lekarz zaleci stosowanie 1 grama marihuany dziennie, pacjent może posiadać do 90 gramów suszu na podstawie jednej recepty.


Wypełnij formularz kwalifikacji

Czy mogę prowadzić samochód w trakcie terapii medyczną marihuaną?

Prowadzenie samochodu pod wpływem medycznej marihuany może być ryzykowne, gdyż substancje psychoaktywne zawarte w marihuanie mogą wpływać na zdolność koncentracji, czas reakcji i inne umiejętności niezbędne do bezpiecznej jazdy. Wiele krajów zabrania prowadzenia pojazdów pod wpływem substancji odurzających, w tym medycznej marihuany, nawet jeśli jest stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza. W Polsce prowadzenie samochodu po zażyciu medycznej marihuany jest bezwzględnie zabronione.
Kontynuacja
leczenia