Wypełnij formularz kwalifikacji

Komu przysługuje medyczna marihuana? Ostatnie badania, które udowodniły terapeutyczne właściwości konopi, doprowadziły do zmian w polityce zdrowotnej. Poniższy tekst przekazuje niezbędne informacje na ten temat.

Zapamiętaj!

  • Medyczną marihuanę przysługuje pacjentom cierpiącym na określone schorzenia.
  • W Polsce marihuana medyczna jest legalna pod warunkiem przepisania przez lekarza.
  • Pacjenci muszą skonsultować się z lekarzem, aby otrzymać receptę na medyczną marihuanę. Tę można nabyć w wybranych aptekach.

Medyczna marihuana – kiedy można ją stosować?

Medyczna marihuana jest stosowana w wielu krajach na całym świecie do łagodzenia objawów różnych schorzeń. W składzie marihuany medycznej znajdują się substancje, które mogą pomóc pacjentom w zwalczaniu symptomów wpływających na jakość ich życia. To przede wszystkim THC i CBD, mające działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające. Komu przysługuje medyczna marihuana? To zależy od decyzji lekarza.

Główne zastosowania obejmują leczenie przewlekłego bólu, wielu schorzeń neurologicznych, a także objawów wynikających z niektórych zaburzeń psychicznych. Lista dolegliwości, na które pomaga medyczna marihuana, jest bardzo długa.

W niektórych przypadkach medyczna marihuana może służyć do łagodzenia skutków ubocznych leczenia innych schorzeń. Stosuje się ją między innymi do redukcji nudności i braku apetytu u pacjentów przechodzących chemioterapię. O jej skuteczności decyduje sposób przyjmowania, ilość i rodzaj substancji czynnej, a także indywidualna odpowiedź organizmu.Wypełnij formularz kwalifikacji

Czy medyczna marihuana w Polsce jest legalna?

Terapia konopiami została zalegalizowana kilka lat temu. Przepisy, które weszły w życie w listopadzie 2017 roku, zezwalają na stosowanie marihuany w celach medycznych. Natomiast od 2019 roku konopie lecznicze zostały dopuszczone do obrotu aptecznego. Warunkiem jest, że musi być one przepisane przez lekarza i stosowane tylko w celu leczenia konkretnych schorzeń.

Przeczytaj więcej  Sativa vs Indica – jakie są różnice w działaniu i wyglądzie?

Oznacza to, że pacjenci, którzy spełniają określone kryteria, mogą legalnie korzystać z marihuany medycznej. Konieczne jest jednak, aby terapia opierała się na medycznym uzasadnieniu. To między innymi wyczerpanie możliwości innych form leczenia.

Komu przysługuje medyczna marihuana?

Komu przysługuje medyczna marihuana? To temat, który budzi wiele pytań. Pacjenci cierpiący na określone schorzenia mogą być uprawnieni do korzystania z marihuany medycznej. Chodzi tu o takie stany jak przewlekły ból, stwardnienie rozsiane, niektóre postacie epilepsji, zaburzenia snu, a także skutki uboczne związane z leczeniem nowotworów.

Należy jednak pamiętać, że ostateczna decyzja o tym, czy pacjent może korzystać z marihuany medycznej, należy do lekarza. To on na podstawie wyników badań i stanu zdrowia pacjenta decyduje, czy zastosowanie medycznej marihuany będzie odpowiednie. Kwalifikacja do terapii zazwyczaj odbywa się podczas pierwszej wizyty u specjalisty. Wtedy też musi on określić, czy istnieją przeciwwskazania do leczenia.

Jak można otrzymać medyczną marihuanę?

Aby otrzymać medyczną marihuanę, pacjent musi najpierw skonsultować się z lekarzem. Po stwierdzeniu przez specjalistę, że pacjent cierpi na jedno z określonych schorzeń, które mogą być leczone marihuaną medyczną, wystawiana jest recepta na medyczną marihuanę. Po jej otrzymaniu pacjent może kupić marihuanę medyczną w aptece. W Polsce tylko wybrane apteki mogą dystrybuować marihuanę medyczną, samodzielna uprawa jest zabroniona.

Ważne jest również, aby pamiętać, że marihuana medyczna jest dość droga (koszt to około 65 zł za 1 gram suszu), a leku nie refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Chorzy muszą zatem sami pokryć koszty zakupu.Wypełnij formularz kwalifikacji

Komu przysługuje medyczna marihuana? Podsumowanie

Wiedza o tym, komu przysługuje medyczna marihuana, jest kluczowa dla osób, które cierpią na określone schorzenia. Konopie mogą być skutecznym narzędziem terapeutycznym dla wielu pacjentów, jednak ich dostępność jest ograniczona. Ważne jest zrozumienie procesu, przez który pacjent musi przejść, aby otrzymać ten lek. Przede wszystkim decyzje dotyczące leczenia należy zawsze podejmować pod nadzorem specjalisty.

Kontynuacja
leczenia