Od niedawna w Polsce oprócz suszu w wybranych aptekach dostępne są również ekstrakty do waporyzacji oraz olejek do stosowania doustnego.

Droga doustna jest preferowana w przypadku praktycznie każdej substancji, która wchłania się z przewodu pokarmowego dlatego olejek zawierający kannabinoidy jest ciekawym i potrzebnym krokiem naprzód w dostępności do terapii konopnej. Odejście od waporyzacji powoduje brak ryzyka podrażnienia śluzówki gardła i dróg oddechowych gorącą parą z waporyzatora, postać doustna również jest preferowana u osób z chorobami dróg oddechowych. Również u osób starszych podanie doustne jest wygodniejsze i łatwiejsze w opanowaniu niż waporyzacja.

Działanie w porównaniu do waporyzacji pojawia się po dłuższym czasie i trwa dłużej. Maksymalny efekt kliniczny dla ekstraktu olejowego przyjmowanego doustnie pojawia się w czasie od 2 do 4 godzin i utrzymuje się do 8 godzin. To narastające i przedłużone działanie jest istotne między innymi w leczeniu bólu przewlekłego.

Obecnie w Polsce dwie apteki zajmują się wytwarzaniem olejków doustnych: Apteka Mak we Wrocławiu oraz APTEKA PREMIUM-LEK w Katowicach. Link do mapki poniżej. Istnieje jednak możliwość dostarczenia leku do większych miast na terenie kraju. Aby dowiedzieć się więcej na temat ekstraktów, olejków oraz możliwości dostawy do innych miast polecam odwiedzić stronę Cannateka.pl

Każda z nich wytwarza olejek w nieco inny sposób, inne jest też stężenie THC w olejku; zasadniczo cały proces przeprowadzany jest podobnie i opiera się na ekstrakcji składników aktywnych za pomocą etanolu. Olejek jest wydawany w szklanej butelce z zakraplaczem, preferowany sposób podania to podanie podjęzykowe. Buteleczkę należy przechowywać w lodówce, data ważności wynosi 6 miesięcy od daty produkcji.

tutaj – link do mapki zawierającej dane adresowe aptek wytwarzających leki z suszu konopi.

Dla pacjentów Green Doctora jest możliwość zmiany terapii z suszu na olejek doustny. Szczególnie polecam to pacjentom w starszym wieku oraz w przypadku przewlekłych, silnych zespołów bólowych.

źródło: https://cannateka.pl/ , Konopny Farmeceuta