Wypełnij formularz kwalifikacji

Marihuana a nadciśnienie to temat budzący wiele kontrowersji. Wpływ konopi na ciśnienie tętnicze krwi nie jest do końca jednoznaczny. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej, aby wyjaśnić wątpliwości i obalić krążące mity.

Marihuana a nadciśnienie. Jak wpływa na jego wysokość?

Badania dotyczące zagadnienia marihuana a nadciśnienie przynoszą różne rezultaty. Warto zaznaczyć, że stosowanie konopi może prowadzić do krótkotrwałego wzrostu ciśnienia tętniczego, zwłaszcza bezpośrednio po zażyciu. Jest to związane z działaniem THC, głównego psychoaktywnego składnika marihuany, który może przyspieszać akcję serca. 

Jednak z drugiej strony, istnieją doniesienia sugerujące, że długotrwałe używanie marihuany może mieć efekt przeciwny i przyczyniać się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Dzieje się tak za sprawą rozszerzania naczyń krwionośnych pod wpływem kannabinoidów. Efekt ten jest szczególnie widoczny w przypadku stosowania preparatów z przewagą CBD nad THC.

Marihuana w terapii nadciśnienia tętniczego

Choć medyczna marihuana nie jest lekiem pierwszego rzutu w terapii nadciśnienia, niektórzy pacjenci sięgają po nią w celu złagodzenia objawów tej choroby. Badania pokazują, że długotrwałe stosowanie kannabinoidów, zwłaszcza CBD, może pomagać w obniżeniu ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Mechanizm tego działania polega na rozluźnieniu napiętych naczyń krwionośnych, co przekłada się na spadek ciśnienia. Ponadto kannabinoidy wykazują właściwości przeciwzapalne i neuroprotekcyjne, które mogą mieć korzystny wpływ w przypadku powikłań nadciśnienia, takich jak uszkodzenie nerek czy naczyń.

Przeciwwskazania i środki ostrożności przy stosowaniu konopi

Mimo potencjalnych korzyści płynących ze stosowania marihuany na nadciśnienie, nie należy zapominać o przeciwwskazaniach i możliwych działaniach niepożądanych. Bezwzględnie nie powinny po nią sięgać osoby z niestabilnymi stanami psychicznymi, chorobami serca, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ponadto marihuana może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami stosowanymi w terapii nadciśnienia, dlatego zawsze należy skonsultować jej używanie z lekarzem. 

Przeczytaj więcej  Czym różni się medyczna marihuana od zwykłej marihuany?

Ważne jest także zachowanie umiaru w dawkowaniu, gdyż przedawkowanie grozi m.in. nagłymi spadkami ciśnienia i omdleniami. Dlatego terapia medyczną marihuaną a nadciśnienie wymaga rozsądnego podejścia. Trzeba znaleźć dobrego specjalistę i stosować się do jego zaleceń.Wypełnij formularz kwalifikacji

Terapia medyczną marihuaną w nadciśnieniu a styl życia

Warto pamiętać, że sama medyczna marihuana nie jest panaceum na nadciśnienie tętnicze. Bardzo duże znaczenie w profilaktyce i leczeniu tej choroby odgrywa zdrowy styl życia; zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie stresu i używek. Stosowanie konopi nie powinno być traktowane jako alternatywa, a jedynie ewentualne uzupełnienie kompleksowej terapii, zawsze pod kontrolą lekarza. Nadużywanie medycznej marihuany, zwłaszcza w połączeniu z innymi czynnikami ryzyka jak otyłość czy palenie tytoniu, może paradoksalnie zwiększać ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych.

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze to choroba przewlekła, w której wartości ciśnienia skurczowego są wyższe lub równe 140 mmHg, a rozkurczowego ≥ 90 mmHg. Nadciśnienie dzieli się na pierwotne (samoistne), bez konkretnej przyczyny, oraz wtórne, związane z innymi schorzeniami (np. choroby układu krążenia, nerek i nadnerczy), ciążą czy przewlekłym stresem. Do czynników ryzyka należą m.in. predyspozycje genetyczne, otyłość, mała aktywność fizyczna, nadmierne spożycie soli i alkoholu. 

Nieleczone nadciśnienie prowadzi do poważnych powikłań, takich jak zawał serca, udar mózgu czy niewydolność nerek. Podstawą są zmiany stylu życia oraz farmakoterapia.

Jak przebiega leczenie nadciśnienia?

Jak wspomniano wcześniej, leczenie nadciśnienia tętniczego obejmuje modyfikację stylu życia oraz farmakoterapię. W pierwszej kolejności zaleca się zmianę nawyków: 

  • redukcję masy ciała;
  • ograniczenie spożycia soli;
  • ograniczenie lub całkowite wykluczenie alkoholu;
  • zaprzestanie palenia;
  • zwiększenie aktywności fizycznej;
  • stosowanie diety śródziemnomorskiej. 

Jeśli takie postępowanie nie przynosi efektów, konieczne jest włączenie leków hipotensyjnych. Najczęściej stosuje się preparaty z pięciu głównych grup: inhibitory konwertazy angiotensyny, sartany, leki moczopędne, beta-blokery i antagoniści wapnia. Wybór konkretnego leku zależy od wieku, chorób współistniejących i indywidualnej tolerancji pacjenta. Ważne jest regularne przyjmowanie leków i kontrola ciśnienia, gdyż terapia nadciśnienia jest zwykle dożywotnia.

Przeczytaj więcej  Marihuana a wątroba – ważne fakty i informacje dla nowych użytkowników

Marihuana a nadciśnienie – ważne informacje

Wpływ marihuany na nadciśnienie tętnicze jest złożonym zagadnieniem i wciąż wymaga dalszych badań. Choć istnieją przesłanki sugerujące potencjał terapeutyczny kannabinoidów w nadciśnieniu, szczególnie w przypadku CBD, nie można traktować ich jako cudownego leku. Osoby rozważające stosowanie medycznej marihuany w tym powinny bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i stosować preparaty o znanym, standaryzowanym składzie, najlepiej na bazie CBD. Jednocześnie nie wolno zaniedbywać zdrowego stylu życia, który jest podstawą profilaktyki i leczenia nadciśnienia tętniczego.

Bibliografia:

  1. https://www.ejinme.com/article/S0953-6205(21)00005-4/abstract
Kontynuacja
leczenia