Wypełnij formularz kwalifikacji

Marihuana syntetyczna to grupa substancji chemicznych, które naśladują działanie THC, głównego składnika psychoaktywnego naturalnych konopi. Zaliczana jest do dopalaczy, mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Czym dokładnie jest syntetyczna marihuana i w jaki sposób powstaje?

Czym jest marihuana syntetyczna? 

Syntetyczna marihuana to mieszanka ziół mająca zastępować naturalną postać marihuany. Jest jednak o wiele bardziej niebezpieczna, ponieważ używany do jej produkcji susz roślinny nasącza się chemicznymi dodatkami – kannabinoidami. Pod względem wyglądu, syntetyczna marihuana przypomina klasyczny susz konopny. Jednak jest to narkotyk, który wykazuje silne i długotrwałe działanie na organizm.

Marihuana syntetyczna znana jest pod różnymi nazwami handlowymi, takimi jak K2, oraz Spice. Najczęściej ma postać suszu roślinnego do palenia, ale dostępna jest też w formie liquidów do e-papierosów czy kadzidełek. Należy pamiętać, że posiadanie i sprzedaż dopalaczy jest w Polsce nielegalna. Do tej grupy zalicza się także syntetyczna marihuana.

Jak powstaje marihuana syntetyczna?

Głównym założeniem rozpoczęcia prac nad syntezą kannabinoidów było uzyskanie substancji o działaniu zbliżonym do nielegalnego w większości krajów tetrahydrokannabinolu (THC). Jest to organiczny związek chemiczny, kannabinoid naturalnie występujący w konopiach i odpowiedzialny za ich odurzające działanie. Syntetyczne kannabinoidy mogą być jednak znacznie silniejsze niż naturalne i często mają niebezpieczne skutki uboczne.

Syntetyczne kannabinoidy to stworzone przez człowieka substancje chemiczne zaprojektowane tak, aby naśladować działanie naturalnych kannabinoidów. Są one często rozpylane na materiał roślinny, a następnie palone lub spożywane, aby wywołać efekt podobny do marihuany. Ponieważ nie są one regulowane, syntetyczne kannabinoidy mogą zawierać nieznane, potencjalnie szkodliwe substancje.

Przeczytaj więcej  Konopia indyjska – co to jest? Czym się różni od konopi siewnych?

Główne składniki chemiczne 

Do najczęściej stosowanych syntetycznych kannabinoidów należą związki z serii JWH (np. JWH-018, JWH-073), CP-47, HU-210 czy AM-2201. Są to nowe substancje psychoaktywne o silnym działaniu na receptory kannabinoidowe CB1 i CB2. Ich dokładny skład chemiczny często nie jest znany, gdyż producenci stale modyfikują formułę, aby ominąć zakazy prawne.

Proces produkcji syntetycznej marihuany

Syntetyczne kannabinoidy są najczęściej wytwarzane w Chinach, a następnie dostarczane do różnych producentów. Ich praca polega na wytworzeniu mieszanek z użyciem tych substancji, które następnie są rozprowadzane jako dopalacze. Susz roślinny (np. melisy, szałwii) jest spryskiwany lub moczony w roztworze substancji psychoaktywnych. Tak przygotowany produkt jest pakowany i sprzedawany jako „kadzidełka”, „mieszanki ziołowe” czy „sole do kąpieli”, choć w rzeczywistości przeznaczony jest do palenia lub waporyzacji jako marihuana syntetyczna.Wypełnij formularz kwalifikacji

Wpływ marihuany syntetycznej na organizm

Działanie syntetycznej marihuany na organizm jest nieprzewidywalne i może być bardzo niebezpieczne. Związane jest to z mnogością chemicznych substancji używanych do jej produkcji, które oddziałują na receptory kannabinoidowe CB1 i CB2 w dużo większym stopniu niż naturalne kannabinoidy. Może to prowadzić do silnego uzależnienia oraz poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci.

Marihuana syntetyczna może wywołać efekty podobne do naturalnej, takie jak euforia, relaksacja, zmienione postrzeganie rzeczywistości, zwiększony apetyt. Jednak ze względu na silniejsze i bardziej nieprzewidywalne działanie, zażycie syntetycznych kannabinoidów wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia niepożądanych objawów:

  • lęku;
  • paranoi;
  • halucynacji;
  • ataków paniki;
  • psychozy; 
  • zaburzenia pracy serca;
  • drgawki.

Zagrożenia dla zdrowia i życia

Spożycie syntetycznej marihuany, zwłaszcza w większych ilościach, może nie tylko spowodować szereg niebezpiecznych objawów, lecz także może być przyczyną zatrzymania akcji serca i w konsekwencji – śmierci. Długotrwałe używanie syntetycznych kannabinoidów prowadzi do uzależnienia, problemów z pamięcią i koncentracją, stanów lękowych, depresji. Szczególnie narażeni są młodzi ludzie, u których substancje te mogą zaburzyć rozwój mózgu.

Przeczytaj więcej  Konopie siewne (Cannabis sativa) – właściwości lecznicze. Co warto wiedzieć?

Marihuana syntetyczna to niebepieczna substancja

Syntetyczna marihuana to poważne zagrożenie, zwłaszcza wśród młodych ludzi szukających legalnych zamienników konopi. Niekontrolowana produkcja i zmienny skład dopalaczy niesie ze sobą wysokie ryzyko przedawkowania i poważnych konsekwencji zdrowotnych. Pomimo delegalizacji kolejnych związków, wciąż możliwy jest łatwy dostęp do tych niebezpiecznych substancji. Dlatego tak ważna jest rzetelna edukacja na temat zagrożeń wynikających z używania syntetycznych kannabinoidów.

Kontynuacja
leczenia