Wypełnij formularz kwalifikacji

Czy konopie lecznicze mogą być stosowane w terapii padaczki? Medyczna marihuana w zyskuje coraz większe uznanie w świecie medycyny. Związki zawarte w konopiach mogą skutecznie redukować napady padaczkowe i poprawiać jakość życia pacjentów.

Medyczna marihuana – padaczka. Jakie ma zastosowanie w terapii?

Padaczka to przewlekła choroba neurologiczna charakteryzująca się nawracającymi napadami drgawkowymi. Konwencjonalne leki przeciwpadaczkowe nie zawsze przynoszą pożądane efekty, a dodatkowo mogą wywoływać uciążliwe skutki uboczne. W tej sytuacji konopie lecznicze jawią się jako uzupełnienie standardowych terapii zwłaszcza w przypadku padaczki lekoopornej. Jak zatem działa medyczna marihuana w leczeniu padaczki?

Kluczową rolę w przeciwdrgawkowym działaniu konopi odgrywają kannabinoidy, zwłaszcza kannabidiol (CBD). Związek ten wpływa na aktywność neuronów i transmisję sygnałów w mózgu, co przekłada się na redukcję napadów padaczkowych. Co istotne, CBD nie wykazuje właściwości psychoaktywnych, dzięki czemu jest bezpieczny i dobrze tolerowany przez pacjentów. Oczywiście pełną skuteczność terapeutyczną zapewnia synergiczne działanie pozostałych substancji aktywnych, które znajduje się w medycznej marihuanie.

Jak działa medyczna marihuana na chorych?

Medyczna marihuana nie jest cudownym środkiem, który może całkowicie wyeliminować objawy choroby, ale na pewno łagodzi ich symptomy. Oto najważniejsze rezultaty dobrze prowadzonej terapii konopnej:

  • ograniczenie częstotliwości napadów padaczkowych;
  • wydłużenie czasu, jaki upływa pomiędzy kolejnymi atakami choroby;
  • działanie przeciwdrgawkowe;
  • poprawa apetytu, co zapobiega utracie masy ciała;
  • zwiększenie zdolności koncentracji;
  • poprawa jakości snu;
  • poprawa samopoczucia i złagodzenie stanów depresyjnych.


Wypełnij formularz kwalifikacji

Medycznej marihuana a padaczka. Czy konopie są skuteczne?

Liczne badania kliniczne potwierdzają skuteczność medycznej marihuany w terapii padaczki lekoopornej, szczególnie u dzieci. W jednym z badań aż 45% pacjentów pediatrycznych doświadczyło znacznego zmniejszenia częstości napadów po zastosowaniu CBD. U części z nich napady ustąpiły całkowicie. Podobne efekty obserwuje się również u dorosłych chorych na padaczkę. Już w latach 80. wykazano, że u 80% pacjentów stosujących medyczną marihuanę doszło do redukcji napadów. Nowsze doniesienia także potwierdzają korzystny wpływ kannabinoidów na przebieg choroby i samopoczucie chorych.

Przeczytaj więcej  Dostępne w Polsce preparaty medycznej marihuany

Bezpieczeństwo stosowania medycznej marihuany

Stosowanie medycznej marihuany w padaczce jest generalnie dobrze przyjmowane przez pacjentów. Ewentualne skutki uboczne mają zwykle łagodny charakter i ustępują samoistnie. Zalicza się do nich m.in. suchość w jamie ustnej, senność czy obniżenie ciśnienia tętniczego. Ważne jest jednak, aby terapia medyczną marihuaną odbywała się pod ścisłą kontrolą lekarza. Konieczne jest indywidualne dobranie dawki i monitorowanie stanu pacjenta. Należy też pamiętać o możliwych interakcjach z innymi lekami, dlatego wszelkie zmiany w farmakoterapii wymagają konsultacji ze specjalistą.

Perspektywy wykorzystania medycznej marihuany w padaczce

Dotychczasowe wyniki badań nad zastosowaniem medycznej marihuany w terapii padaczki napawają optymizmem. Coraz więcej krajów, w tym Polska (już od 2017 roku) dopuszcza stosowanie preparatów na bazie konopi w celach medycznych, dostrzegając ich potencjał terapeutyczny. Dalsze badania powinny koncentrować się na ustaleniu optymalnych dawek i schematów leczenia w różnych postaciach padaczki. 

Ważne jest też poszukiwanie nowych kannabinoidów o silnym działaniu przeciwdrgawkowym i korzystnym profilu bezpieczeństwa. Pozwoli to na opracowanie skuteczniejszych i lepiej tolerowanych terapii dla pacjentów zmagających się z tą uciążliwą chorobą.Wypełnij formularz kwalifikacji

Medyczna marihuana – padaczka. Co warto wiedzieć?

Medyczna marihuana stanowi obiecującą opcję terapeutyczną w leczeniu padaczki, zwłaszcza w przypadkach opornych na standardowe leki. Dzięki zawartości naturalnych związków o właściwościach przeciwdrgawkowych, takich jak CBD, konopie mogą istotnie redukować częstość i nasilenie napadów padaczkowych. Choć konieczne są dalsze badania w celu optymalizacji terapii, już teraz wiele osób odnosi korzyści ze stosowania medycznej marihuany. Pod okiem doświadczonego lekarza może ona znacząco poprawić jakość życia pacjentów z padaczką i dać im nadzieję na lepszą przyszłość.

Kontynuacja
leczenia