Wypełnij formularz kwalifikacji

Recepta na marihuanę leczniczą jest niezbędna do tego, by móc rozpocząć terapię konopiami. Wyjaśniamy, jak przebiega ten proces, a także gdzie można kupić medyczną marihuanę. Warto mieć świadomość, jak tego typu substancje wspierają proces leczenia. 

Zapamiętaj!

  • W Polsce marihuana medyczna jest legalna, ale dostępna wyłącznie na receptę.
  • Recepta na marihuanę medyczną jest wystawiana przez lekarza, który ma uprawnienia do przepisywania leków narkotycznych.
  • Medyczną marihuanę można kupić tylko w wybranych aptekach.

Marihuana lecznicza – od kiedy jest legalna w Polsce?

Marihuana medyczna jest legalna w Polsce od listopada 2017 roku (w obrocie aptecznym znajduje się od 2019 roku). Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii zezwala na jej użycie w celach leczniczych. Jest to wynik wielu badań naukowych, które potwierdziły jej pozytywny wpływ na organizm w przypadku określonych schorzeń.

W Polsce dostęp do marihuany medycznej jest ograniczony. Można ją kupić jedynie na receptę wydaną przez lekarza. Mimo licznych obwarowań przepisami działania podjęte w celu legalizacji marihuany medycznej zdecydowanie wpłynęły na dostępność terapii dla pacjentów. Dzięki receptom na konopie indyjskie wiele osób doświadczyło poprawy jakości życia.Wypełnij formularz kwalifikacji

Recepta na marihuanę medyczną – jaki lekarz może wystawić receptę?

Receptę na medyczną marihuanę może wystawić każdy lekarz, który po osobistym zbadaniu pacjenta uzna, że terapia z zastosowaniem medycznej marihuany jest właściwym rozwiązaniem. Takie decyzje podejmowane są po zapoznaniu się z historią choroby oraz wynikami badań pacjenta.

Przeczytaj więcej  Marihuana medyczna – wskazania i zastosowanie w terapii

Często receptę na medyczną marihuanę przepisuje lekarz rodzinny, który najlepiej zna historię choroby pacjenta. Również lekarze specjaliści – tacy jak neurolodzy, onkolodzy czy lekarze medycyny paliatywnej – mogą wystawić taką receptę. Medyczna marihuana jest legalnym lekiem, a receptę może wystawić każdy specjalista (poza lekarzem weterynarii), który posiada uprawnienia do przepisywania leków narkotycznych. Najlepiej wybrać osobę mającą doświadczenie w prowadzeniu terapii tego rodzaju.

Jacy pacjenci mogą stosować marihuanę leczniczą?

Kwalifikacja do terapii medyczną marihuaną jest procesem indywidualnym i zależy od stanu zdrowia pacjenta. Lekarz na podstawie wyników badań i stanu pacjenta decyduje, czy pacjent nadaje się do leczenia. Dopiero wtedy chory może uzyskać receptę na medyczną marihuanę.

Istnieje cała lista chorób, przy których terapia medyczną marihuaną jest zalecana. To między innymi stwardnienie rozsiane, nowotwory, choroba Parkinsona, cukrzyca, depresja, zaburzenia snu czy padaczka. Należy zaznaczyć, że sama lista jest jednak znacznie dłuższa, a decyzja zależy od indywidualnej oceny lekarza. Dzięki temu jest większa pewność, że receptę otrzymają osoby, które naprawdę jej potrzebują.

Recepta na medyczną marihuanę a pozostałe recepty

Recepta na medyczną marihuanę to tzw. recepta narkotyczna, co oznacza, że podlega ona szczególnym przepisom. Przy jej wystawianiu – oprócz standardowych informacji, takich jak dane pacjenta, lekarza, dawkowanie – należy umieścić kod recepty, który jest tożsamy z kodem leku. Poza tym musi się tam znaleźć dokładna informacja o ilości substancji czynnych, a także określona zawartość THC i CBD oraz postać farmaceutyczna leku.

Recepta na marihuanę medyczną zawiera również dodatkowe oznaczenia, takie jak RPW. Oznaczają, że przepisano substancję kontrolowaną na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 17 sierpnia. Recepta na tego typu lek oznacza, że jest to lek recepturowy, który farmaceuta przygotowuje w aptece.

Przeczytaj więcej  Legalizacja marihuany w Polsce 2024 – jakie są perspektywy?


Wypełnij formularz kwalifikacji

Jak otrzymać e-receptę na medyczną marihuanę?

Osoby, które chcą dostać receptę na marihuanę medyczną drogą elektroniczną, mają taką możliwość. Konsultacja odbywa się jak tradycyjna teleporada. Pacjent wypełnia formularz, dołącza swoją dokumentację medyczną, a na podstawie tych danych lekarz dokonuje analizy i wstępnej kwalifikacji. Jeśli będzie pozytywna, wówczas można umówić konsultację online. Dopiero po zbadaniu pacjenta lekarz może przepisać receptę.

Takie rozwiązanie jest najlepsze dla pacjentów, którzy z różnych względów nie mogą osobiście stawić się na wizytę. Dotyczy to na przykład osób z mniejszych miejscowości – tacy pacjenci często obawiają się o dostępność leczenia medyczną marihuaną.

Gdzie zrealizować receptę na leczniczą marihuanę?

Receptę na medyczną marihuanę można zrealizować w aptece, która ma zezwolenie na zamawianie leków z grupy I-N, do której należy medyczna marihuana. Nie wszystkie apteki mają takie zezwolenie, dlatego warto uprzednio sprawdzić, gdzie można zrealizować taką receptę.

Realizując receptę na medyczną marihuanę, pacjent otrzymuje surowiec – susz konopi. Stosowanie marihuany powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza, a marihuanę należy dawkować ostrożnie, aby uniknąć ewentualnych działań niepożądanych.

Marihuana medyczna jest legalna, ale czy refundowana?

Na chwilę obecną marihuana medyczna nie jest objęta refundacją przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt terapii musi więc pokryć pacjent. W Polsce cena suszu medycznego marihuany zależy od producenta i apteki.Wypełnij formularz kwalifikacji

Recepta na marihuanę medyczną – podsumowanie

Recepta na marihuanę medyczną jest specjalnym dokumentem, który uprawnia pacjenta do zakupu medycznej marihuany. Może ją wystawić lekarz po osobistym zbadaniu pacjenta i zapoznaniu się z jego historią choroby. Marihuana medyczna może być stosowana w terapii wielu schorzeń, a jej skuteczność jest potwierdzona przez wiele badań naukowych. Chociaż obecnie marihuana medyczna nie jest refundowana przez NFZ, istnieje nadzieja, że w przyszłości ta sytuacja ulegnie zmianie. Pomimo braku refundacji wielu pacjentów decyduje się na terapię, ponieważ marihuana medyczna często przynosi ulgę tam, gdzie tradycyjne metody leczenia zawodzą.

Kontynuacja
leczenia