Wypełnij formularz kwalifikacji

Wśród wielu dyskusji dotyczących marihuany, jednym z najbardziej istotnych wątków jest rozróżnienie między jej formą rekreacyjną a medyczną. Choć obie odmiany wywodzą się z tej samej rośliny, ich zastosowania, skutki i konteksty prawne znacząco się różnią. Przeczytaj, jaka jest różnica między marihuaną a marihuaną medyczną.

Jakie są główne różnice między marihuaną a medyczną?

Różnice między marihuaną medyczną a rekreacyjną tkwią przede wszystkim w ich przeznaczeniu i składzie chemicznym. Podczas gdy marihuana rekreacyjna jest często stosowana dla efektów psychoaktywnych przynoszących uczucie euforii czy relaksu, marihuana medyczna skupia się na łagodzeniu objawów i leczeniu różnych schorzeń. 

Czy marihuana medyczna i rekreacyjna pochodzą z tej samej rośliny?

Marihuana medyczna i rekreacyjna mają wspólne źródło – obie pochodzą z rośliny Cannabis sativa. Różnica między nimi nie tkwi w pochodzeniu, ale w sposobie użycia i celach, dla których są uprawiane.

Marihuana medyczna jest specjalnie hodowana i przetwarzana, aby zawierała wyższe stężenia kannabidiolu (CBD), związku o udowodnionych właściwościach terapeutycznych, takich jak łagodzenie bólu, działanie przeciwzapalne, a nawet neuroprotekcyjne. CBD nie wywołuje efektów psychoaktywnych, co oznacza, że pacjenci mogą korzystać z korzyści leczniczych marihuany bez narażania się na niepożądane stany związane z odurzeniem. Z kolei w marihuanie rekreacyjnej często przeważa tetrahydrokannabinol (THC), związek odpowiadający za większość efektów psychoaktywnych.

Legalność

W Polsce marihuana medyczna jest legalna od 2017 roku. Lekarze mogą przepisywać ją pacjentom na receptę, traktując jak każdy inny lek podlegający regulacjom farmaceutycznym. To podejście zapewnia kontrolowany dostęp do produktu, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta. Pacjenci są także często rejestrowani w specjalnych programach, co pozwala na monitorowanie i ewaluację skuteczności terapii.

Przeczytaj więcej  Wpływ marihuany na mózg – potwierdzone informacje

Z kolei marihuana rekreacyjna pozostaje nielegalna, co oznacza, że jej posiadanie, dystrybucja i używanie są zabronione i mogą skutkować konsekwencjami prawnymi. Ta wyraźna granica między legalnym zastosowaniem marihuany w celach leczniczych a nielegalnym jej użyciem rekreacyjnym odzwierciedla podejście ustawodawców do rozróżniania celów terapeutycznych od używki.

Jakie schorzenia można leczyć za pomocą marihuany medycznej?

Marihuana medyczna znajduje zastosowanie w leczeniu szerokiej gamy schorzeń i dolegliwości, zapewniając ulgę wielu pacjentom. Jest ona często wykorzystywana w terapii przewlekłego bólu, szczególnie tego związanego z nerwami i stanami zapalnymi. Ponadto wykazuje skuteczność w łagodzeniu objawów stwardnienia rozsianego, epilepsji, a także w redukcji skutków ubocznych chemioterapii, takich jak nudności i utrata apetytu. 

Dzięki jej zastosowaniu pacjenci z zaburzeniami lękowymi, depresją oraz PTSD mogą zauważyć poprawę jakości życia i złagodzenie objawów. Marihuana medyczna bywa także stosowana w leczeniu bezsenności oraz chorób autoimmunologicznych, oferując pacjentom naturalną alternatywę dla tradycyjnych leków.Wypełnij formularz kwalifikacji

Czy marihuana medyczna może wywoływać efekty uboczne?

Tak jak w przypadku wielu innych leków, marihuana medyczna może prowadzić do wystąpienia efektów ubocznych, choć zazwyczaj są one łagodne i przejściowe. Do najczęściej zgłaszanych symptomów należą:

  • zmęczenie;
  • zawroty głowy;
  • suchość w ustach;
  • zmienione postrzeganie czasu.

Niektórzy pacjenci doświadczają również zmian apetytu, uczucia lęku czy lekkiej paranoi, zwłaszcza przy wyższych dawkach THC. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza i dostosować dawkowanie do własnych potrzeb, co pozwoli zminimalizować ryzyko niepożądanych reakcji. Pamiętajmy, że obserwacja własnego ciała i komunikacja z opiekunem medycznym są kluczowe w efektywnym i bezpiecznym wykorzystaniu marihuany medycznej.

Jak uzyskać dostęp do marihuany medycznej?

Dostęp do marihuany medycznej wymaga spełnienia określonych warunków prawnych i medycznych. W pierwszej kolejności konieczna jest konsultacja z lekarzem posiadającym uprawnienia do przepisywania tego typu leczenia, który po dokładnej analizie stanu zdrowia pacjenta i jego historii medycznej może zdecydować o zasadności terapii marihuaną medyczną. Następnie na podstawie wydanej recepty, pacjent ma możliwość zakupu przepisanych preparatów w aptece. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie apteki dysponują marihuaną medyczną, dlatego przed wizytą zaleca się potwierdzenie dostępności leku.

Przeczytaj więcej  Stany lękowe po marihuanie – jakie są ich przyczyny? Jak im zapobiec?

Wiedząc, jaka jest różnica między marihuaną a marihuaną medyczną, można łatwiej zrozumieć kontekst ich stosowania oraz dokonywać świadomych wyborów dotyczących własnego zdrowia.

Kontynuacja
leczenia