Wypełnij formularz kwalifikacji

Terapia marihuaną medyczną staje się coraz bardziej popularna w leczeniu wielu schorzeń. Może z niej skorzystać każdy, kto nie odczuwa poprawy po zastosowaniu tradycyjnych metod i sposobów. Terapia konopna jest bezpieczna i prowadzona pod nadzorem lekarza.

Zapamiętaj!

 • Terapia marihuaną medyczną w Polsce jest dostępna dla pacjentów z przewlekłymi chorobami, dla których tradycyjne metody leczenia okazały się nieskuteczne.
 • Rozpoczęcie terapii wymaga konsultacji z lekarzem, który na podstawie dokładnej diagnozy ustala dawkowanie i sposób przyjmowania leku. 
 • Jest to proces indywidualny, wymagający od pacjenta samoobserwacji i współpracy z lekarzem w celu osiągnięcia efektu terapeutycznego przy minimalizacji skutków ubocznych.

Terapia marihuaną medyczną – podstawowe informacje

Terapia marihuaną w Polsce jest legalna od 2017 roku – podstawę prawną stanowi tu Ustawa z 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dzięki temu, że w aptekach można kupić leki recepturowe na bazie suszu konopnego, ta metoda leczenia stała się bardziej dostępna dla wielu pacjentów zmagających się z przewlekłymi chorobami.

Osoby, które chcą korzystać z terapii marihuaną, muszą spełniać określone kryteria. Zalecana jest głównie osobom cierpiącym na przewlekłe schorzenia, dla których inne metody leczenia okazały się nieskuteczne. Istnieje cała lista schorzeń, w tym:

 • przewlekły ból;
 • stwardnienie rozsiane;
 • niektóre formy epilepsji;
 • dolegliwości związane z leczeniem onkologicznym (mdłości, brak apetytu);
 • choroby gastroenterologiczne;
 • niektóre zaburzenia psychiczne;
 • zaburzenia snu.


Wypełnij formularz kwalifikacji

Jak rozpocząć terapię marihuaną medyczną?

Aby rozpocząć terapię marihuaną, konieczne jest uzyskanie recepty od lekarza. W Polsce może ją wypisać każdy specjalista, który ma prawo do wystawiania recept na leki narkotyczne. Do tej grupy nie zaliczają się lekarze weterynarii.

Przeczytaj więcej  Dostępność medycznej marihuany – jak wygląda sytuacja w Polsce?

Należy umówić się na wizytę (można to zrobić również online), a wcześniej przygotować swoją dokumentację medyczną dotyczącą danego schorzenia. Lekarz musi się z nią zapoznać, zbadać pacjenta, a następnie zdecydować, czy kwalifikuje się do udziału w terapii konopnej. Czynniki wykluczające to między innymi:

 • zbyt młody wiek pacjenta;
 • ciąża i karmienie piersią;
 • uzależnienie od alkoholu i narkotyków;
 • choroby psychiczne (np. schizofrenia);
 • niestabilna mania oraz depresja;
 • niekontrolowane nadciśnienie tętnicze;
 • choroba sercowo-naczyniowa;
 • arytmia.

Jak wygląda przebieg terapii marihuaną?

Terapia konopna to proces dostosowany indywidualnie do każdego pacjenta. Powinien uwzględniać zatem jego specyficzne potrzeby zdrowotne oraz styl życia. Podczas początkowej konsultacji lekarskiej ustalane są szczegóły dotyczące rodzaju suszu konopi, jak również częstotliwość przyjmowania leku i jego dawkowanie. 

Trzeba przy tym zwrócić uwagę na inne przyjmowane leki, a także możliwe alergie czy ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, jak na przykład prowadzenie pojazdów czy rodzaj wykonywanej pracy. Właśnie dlatego tak ważna jest pierwsza wizyta oraz przeprowadzenie dokładnej diagnostyki. Na podstawie rozmowy, lekarz dobiera rodzaj leku konopnego oraz ustala dawkę.

Początek terapii konopnej – zadania pacjenta

Na początku terapii marihuaną medyczną bardzo ważny jest udział pacjenta. Warto zdecydować się na prowadzenie dzienniczka konopnego, w którym odnotowywane są dawki, temperatura waporyzacji, liczba wdechów oraz odczuwane efekty. Takie zapisy okazują się bardzo pomocne w dalszym dostosowywaniu leczenia.

Pacjent uczy się również, jak odpowiednio dawkować susz i jakie przerwy zachować pomiędzy kolejnymi sesjami waporyzacji.

Trzeba też podkreślić, że leczenie nigdy nie zaczyna się od wysokich dawek. Na początku są one niskie i zwiększane dopiero wtedy, kiedy zajdzie taka konieczność. Celem jest osiągnięcie efektu terapeutycznego przy minimalizowaniu lub wyeliminowaniu efektów psychoaktywnych. Warto zauważyć, że pełny efekt terapeutyczny może ujawnić się dopiero po kilku dniach lub nawet tygodniach od rozpoczęcia terapii.

Przeczytaj więcej  Marihuana a Alzheimer – zastosowanie medycznej marihuany w leczeniu

Dostępność i formy medycznej marihuany

Medyczna marihuana dostępna jest w Polsce głównie w formie suszu do inhalacji (waporyzacji). Jest to obecnie najpopularniejszy sposób przyjmowania leku. Susz można stosować za pomocą waporyzatora, co pozwala na dokładne kontrolowanie dawki i unikanie szkodliwych substancji, które powstają przy spalaniu. 

W niektórych przypadkach dostępne są również olejki czy kapsułki zawierające ekstrakty. Sposób zażywania leków konopnych zależy od tego, jak szybki oraz długotrwały efekt chce uzyskać pacjent. Właśnie dlatego terapię należy prowadzić pod ścisłą kontrolą lekarza.

Bezpieczeństwo stosowania marihuany medycznej

Terapia marihuaną wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich. Jest to szczególnie ważne w kwestii dawkowania, ponieważ nadmierna ilość THC (głównego psychoaktywnego składnika marihuany) może wywołać niepożądane skutki uboczne. Pacjenci powinni regularnie konsultować się z lekarzem i informować o wszelkich dostrzeganych zmianach w swoim samopoczuciu.Wypełnij formularz kwalifikacji

Wpływ terapii marihuaną na codzienne życie pacjenta

Terapia marihuaną może wpływać na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Należy pamiętać o potencjalnym wpływie THC na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługi maszyn. Pacjenci powinni być świadomi tych ograniczeń i dostosować swoje działania do aktualnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Oprócz samej terapii marihuaną ważne jest również wsparcie psychologiczne i edukacja. Zrozumienie mechanizmu działania marihuany i świadome podejście do terapii zwiększają jej skuteczność. Pacjenci powinni być również informowani o potencjalnych ryzykach i korzyściach związanych z terapią.

Rozpoczęcie terapii marihuaną medyczną w Polsce wiąże się z kilkoma kwestiami. Przede wszystkim muszą zajść ku temu przesłanki medyczne, takie jak przewlekła choroba. Leczenie konopne wdraża się w sytuacji gdy inne metody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Decyduje o tym lekarz, do którego powinien zgłosić się pacjent.

Kontynuacja
leczenia