Podróżowanie z medyczną marihuaną może wydawać się skomplikowane i obarczone wieloma regulacjami. W zależności od kraju czy stanu, przepisy dotyczące przewozu tej substancji mogą się różnić. Zanim wyruszysz w drogę, warto dokładnie zorientować się, jakie przepisy obowiązują w miejscu docelowym oraz na trasie Twojej podróży. W poniższym tekście dowiesz się, co trzeba wiedzieć, aby bezpiecznie i legalnie podróżować z medyczną marihuaną.
Wyjazd poza granice kraju nie musi wiązać się z przerwą w terapii, ale należy się do tego odpowiednio przygotować. W przypadku planowanej podróży z lekiem poza granice RP należy złożyć specjalny wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. Warto o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej przed podróżą, wniosek należy złożyć 15 dni przed planowanym wyjazdem.
Wniosek składa się z trzech części: pierwszą wypełnia pacjent, określając między innymi miejsce destynacji oraz ilość dni przebywania poza granicami kraju. Drugą wypełnia lekarz, określając rodzaj preparatu oraz jego dawkowanie. Trzecią część pozostawiamy pustą – jest ona wypełniana przez urzędników.
Inspektorat Farmaceutyczny na podstawie prawidłowo wypełnionego wniosku wydaje odpowiednie zaświadczenie, umożliwiające wywóz leków poza granice kraju. Zaświadczenie może zostać wystawione maksymalnie na 30 dni i obejmuje tylko 1 lek – w przypadku leczenia za pomocą dwóch odmian potrzebować będziemy dwóch zaświadczeń. Dodatkowo należy mieć przy sobie wydrukowaną receptę na susz.
W przypadku podróżowania poza UE istnieje ryzyko, że takie zaświadczenie wystawione przez Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny może nie być respektowane. Należy koniecznie zasięgnąć informacji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub bezpośrednio w ambasadzie/konsulacie danego państwa. Pozwoli to na uniknięcie potencjalnych poważnych konsekwencji związanych z posiadaniem marihuany medycznej.
Susz należy umieścić w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz z dala od działania promieni słonecznych, w miarę możliwości w miejscu o stałej temperaturze.
Susz konopi należy przewozić w opakowaniu aptecznym.
Ze względu na bardzo niskie temperatury obecne w przedziale bagażowym konopie najlepiej umieścić w bagażu podręcznym. Susz roślinny nie powinien być wystawiany na działanie temperatur poniżej 0 ‘C. Susz konopi należy przewozić w opakowaniu aptecznym. Podczas kontroli bezpieczeństwa powinniśmy poinformować pracownika lotniska o tym, że w bagażu podręcznym mamy ze sobą produkty lecznicze zawierające susz konopi. Przyspieszy to odprawę i pozwoli uniknąć ewentualnych nieporozumień.
Susz należy umieścić w miejscu niedostępnym dla dzieci, powinien być też zabezpieczony przed kontaktem z wodą, wilgocią i promieniami słonecznymi. W tym celu można umieścić opakowanie zawierające konopie w wodoszczelnej torbie.
Przestrzegając powyższych zaleceń, regulacji prawnych na danym obszarze oraz regulaminu przewoźnika możemy być pewni, iż leki będą przewożone w sposób legalny, co pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego stresu i surowych kar oraz ułatwi podróż nam i innym pasażerom.
Przygotowujemy wszystkie niezbędne pisma do Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych, ale prosimy o odpowiednio wcześniejsze informowanie o chęci uzyskania takich dokumentów.