Wypełnij formularz kwalifikacji

Jak palenie marihuany wpływa na organizm? Wbrew pozorom to dość skomplikowany temat, a przyjmowanie konopi nie ogranicza się jedynie do spalania roślinnego suszu! Poznaj kluczowe informacje, aby podejmować świadome decyzje.

Zapamiętaj!

  • Marihuana jest coraz częściej wykorzystywana w medycynie ze względu na potwierdzoną skuteczność w łagodzeniu bólu i leczeniu chorób neurologicznych.
  • Marihuana zawiera głównie dwie substancje aktywne: THC, odpowiedzialne za efekt psychoaktywny, a także CBD, które ma cenne właściwości lecznicze. W przypadku marihuany medycznej minimalizowana jest ilość THC, a zwiększana CBD.
  • Istnieje wiele form zażywania marihuany medycznej.
  • Marihuana medyczna może być skutecznym narzędziem w zwalczaniu bólu, leczeniu padaczki czy stwardnienia rozsianego oraz łagodzeniu skutków chemioterapii.

Co warto wiedzieć o marihuanie?

Palenie marihuany, choć często kojarzy się z nielegalnym używaniem tej substancji, w istocie jest praktyką sięgającą tysięcy lat wstecz. Już starożytne cywilizacje używały marihuany nie tylko w celach rekreacyjnych, lecz także leczniczo i rytualnie. Konopie były również częstym surowcem do produkcji między innymi tkanin.

Czy wiesz, że współcześnie marihuana jest coraz chętniej wykorzystywana w medycynie? Kolejne badania naukowe potwierdzają jej skuteczność w leczeniu wielu chorób lub łagodzeniu ich skutków. Jest stosowana w celu łagodzenia bólu, który często towarzyszy ciężkim schorzeniom takim jak nowotwory czy stwardnienie rozsiane. Pomaga także w leczeniu chorób neurologicznych, między innymi padaczki czy choroby Parkinsona.

Popularność terapii konopnej a ważne zasady

W ostatnich latach coraz więcej krajów legalizuje użycie marihuany do celów medycznych (w niektórych następuje również legalizacja marihuany rekreacyjnej). Ta zmiana jest zasługą lekarzy, naukowców i pacjentów, którzy zauważyli korzyści płynące z jej stosowania. Dla wielu osób medyczna marihuana jest alternatywą dla tradycyjnych leków, często skuteczniejszą i mającą znacznie mniej efektów ubocznych.

Mimo to „znacznie mniej efektów ubocznych” nie oznacza, że te nie istnieją! Terapia konopna powinna przebiegać pod ścisłym nadzorem lekarza. Pamiętaj, że edukacja i odpowiedzialność są niezbędne, aby prawidłowo wykorzystywać możliwości marihuany. Nawet jeśli działasz w dobrej wierze i szukasz alternatywy dla tradycyjnych metod leczenia – zawsze konsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Poważnie rozważ też, czy palenie marihuany rekreacyjnie jest warte potencjalnych skutków ubocznych!Wypełnij formularz kwalifikacji

Marihuana medyczna – jak to działa?

Marihuana (a dokładniej konopie, rośliny z grupy Cannabis) to niezwykle skomplikowane rośliny, pełne związków chemicznych, które wpływają na ludzkie ciało na różne sposoby. 

Dwie główne substancje aktywne, które występują w marihuanie, to tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD). Każda z nich pełni inną funkcję i ma zdecydowanie różny wpływ na ludzki organizm.

Przeczytaj więcej  Rodzaje marihuany – co warto wiedzieć o odmianach konopi i ich zastosowaniu?

THC i jego wpływ na organizm

THC to główny składnik psychoaktywny marihuany. To oznacza, że właśnie THC jest odpowiedzialne za efekt „haju”, czyli ten głównie kojarzony z paleniem marihuany. Ta substancja działa na układ nerwowy: zmienia postrzeganie rzeczywistości, wpływa na nastrój, apetyt, a nawet poczucie czasu. W przypadku stosowania medycznego zawartość THC jest zmniejszana do minimum (za pośrednictwem odpowiednich procesów chemicznych lub wyboru odpowiednich gatunków konopi).

CBD. Kwestia proporcji

Drugi ważny składnik to CBD, które nie jest psychoaktywne. Ta substancja ma wiele cennych właściwości leczniczych. Może pomóc w łagodzeniu bólu i przynosić ulgę w stanach lękowych czy depresji. Na tym lista zalet się nie kończy – medyczna marihuana znacząco łagodzi choroby takie jak na przykład epilepsja! Pacjenci stosujący taką kurację chwalą ją za znaczne zmniejszenie liczby i natężenia napadów.

Różne odmiany marihuany mają różne proporcje wspomnianych substancji. Niektóre odmiany są bogate w THC – to właśnie te są poszukiwane przez miłośników „rozluźnienia” towarzyszącemu spożywaniu lub spalaniu takiej substancji.

Inne zawierają dużo CBD, co czyni je idealnymi do stosowania w przypadku stanów lękowych czy chorób neurodegeneracyjnych. Istnieją również odmiany zrównoważone, które zawierają mniej więcej taką samą ilość THC i CBD.

Ważne jest, aby zrozumieć, że efekty działania marihuany mogą się różnić w zależności od konkretnej osoby, jej stanu zdrowia, a także dawki i sposobu zażywania marihuany. Właśnie dlatego w przypadku chęci stosowania marihuany medycznej zawsze niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Ten pomoże dobrać odpowiednią dawkę i odmianę, a także sprawdzi, czy nie istnieją przeciwwskazania dla takiej kuracji.

Palenie marihuany – to nie jest jedyny sposób zażywania!

Podstawowym i najbardziej znanym sposobem zażywania marihuany jest jej palenie. Rekreacyjna marihuana najczęściej jest dostępna w formie skrętów (tzw. jointów) lub palona za pomocą specjalnych fajek, zwanymi bongami lub bongosami. 

Jednakże palenie marihuany niesie za sobą pewne ryzyko zdrowotne. Podrażnienie układu oddechowego, co może być kłopotliwe zwłaszcza dla osób z problemami zdrowotnymi.

Coraz popularniejsze stają się metody pozwalające na zażywanie marihuany bez jej spalania. 

Czym jest waporyzacja?

Jednym z takich sposobów jest waporyzacja. Waporyzatory działają przez podgrzewanie marihuany do temperatury, przy której uwalniają się jej aktywne substancje, ale nie dochodzi do procesu spalania. To oznacza, że waporyzacja jest zdrowsza dla układu oddechowego, a także pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie marihuany. To zasługa zarówno faktu, że mniej substancji aktywnych jest traconych w procesie spalania, jak i tego, że pacjent unika substancji smolistych, których w przypadku marihuany może być nawet więcej niż w papierosie!

Formy jadalne i płynne

Inną metodą niż palenie marihuany jest stosowanie jej w formie… jadalnej! Coraz częściej oferowane są batony, napoje czy ciastka zawierające marihuanę. Taka forma zażycia marihuany pozwala na uzyskanie długotrwałych i często zaskakująco dobrych efektów, ale wymaga ostrożności, ponieważ w takiej formie znacznie trudniej kontrolować zażywaną dawkę substancji.

Jednym z najnowszych trendów w zażywaniu marihuany medycznej są olejki CBD. Są one wygodne do dawkowania, mogą być dodawane do jedzenia lub napojów, a także przyjmowane bezpośrednio pod językiem. Ważne jest jednak, by pamiętać, że olejki te mogą zawierać różne proporcje CBD i THC, więc zawsze powinno się dokładnie przeczytać etykietę przed użyciem.

Przeczytaj więcej  Palenie marihuany a karmienie piersią – co powinna wiedzieć każda mama?

Każda ze wspomnianych form dostarczania marihuany do organizmu ma swoje wady i zalety, a wybór metody powinien zawsze zależeć od potrzeb i preferencji pacjenta, a także od rodzaju choroby, której objawy mają być łagodzone. Wybór powinien być poprzedzony konsultacją z lekarzem, który wskaże najlepsze możliwe wyjście!

Zagrożenia i przeciwwskazania związane z marihuaną medyczną

Chociaż marihuana jest coraz częściej stosowana jako forma terapii, nadal może wywoływać skutki uboczne – tak jak każda substancja aktywna. Typowe dolegliwości, które mogą wystąpić po zażyciu lub paleniu marihuany to:

  • suchość w ustach;
  • uczucie głodu;
  • ból głowy;
  • uczucie zmęczenia. 

Te efekty są zazwyczaj łagodne i mijają po pewnym czasie, ale mogą wpływać na ogólne samopoczucie.

Marihuana a zaburzenia psychiczne

Niestety, istnieją też znacznie poważniejsze skutki uboczne, które mogą wystąpić szczególnie u osób z określonymi predyspozycjami. Największe ryzyko dotyczy osób, u których stwierdzono stany lękowe i psychozy. Chociaż marihuana jest często stosowana do łagodzenia stresu i lęku, u niektórych osób może – paradoksalnie – prowadzić do nasilenia objawów. 

Także osoby z predyspozycjami do schizofrenii lub innych zaburzeń psychicznych (lub stwierdzonymi przypadkami chorób w rodzinie) powinny unikać marihuany, ponieważ może ona nasilać te stany.

Interakcja z lekami

Sama marihuana może także wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, co może osłabić ich działanie lub prowadzić do nieprzewidywalnych skutków! Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii marihuaną medyczną, zwłaszcza jeśli przyjmujesz stale jakiekolwiek inne leki lub suplementy.

Ryzyko uzależnienia

Marihuana, podobnie jak inne substancje psychoaktywne, może prowadzić do uzależnienia. Chociaż ryzyko popadnięcia w nałóg jest stosunkowo niskie (zwłaszcza w porównaniu z innymi substancjami, takimi jak alkohol czy nikotyna), to jednak istnieje i powinno być brane pod uwagę. Pamiętaj, że każda forma zażycia może grozić uzależnieniem – nie tylko palenie marihuany jest groźne!

Zwróć też uwagę na ryzyko związane z jazdą samochodem czy obsługą maszyn! Marihuana może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn. Jeśli jesteś zawodowym kierowcą, kuracja marihuaną powinna być dokładnie przedyskutowana z twoim lekarzem!

Rekreacyjne palenie marihuany – wcale nie takie dobre!

Rekreacyjne palenie marihuany jest możliwe (legalnie) w coraz większej liczbie krajów, ale wcale nie oznacza to, że to zdrowa i bezproblemowa używka!

Oczywiście marihuana z dużą ilością THC ma pozytywne efekty, wśród których najczęściej wymienia się możliwość zrelaksowania się i zmniejszenie stresu, co pomaga w radzeniu sobie z trudnościami życia codziennego. Niestety, o ile zalety zazwyczaj są niemal natychmiastowe, o tyle mało kto głośno mówi o problemach, które mogą wiązać się z rekreacyjnym paleniem marihuany!

Wśród wspomnianych problemów są przede wszystkim te z pamięcią i koncentracją, a także wpływ na zdolność do podejmowania decyzji. Regularne palenie marihuany może prowadzić do uzależnienia i tolerancji, co prowadzi do konieczności sięgania po coraz większe porcje suszu.

Badania sugerują także, że regularne palenie marihuany, szczególnie w młodym wieku, może zwiększać ryzyko rozwoju schorzeń psychicznych, np. schizofrenii. Palenie marihuany, podobnie jak palenie tytoniu, może również prowadzić do problemów z układem oddechowym, w tym do chronicznego zapalenia oskrzeli. Skręt marihuany może bowiem mieć znacznie więcej substancji smolistych niż papieros!

Przeczytaj więcej  Palenie marihuany przez mężczyznę a starania o dziecko – co warto wiedzieć?


Wypełnij formularz kwalifikacji

Efekty lecznicze marihuany medycznej

Marihuana medyczna stała się narzędziem, które wspomaga leczenie wielu schorzeń. Z powodu swoich unikalnych właściwości jest wykorzystywana do łagodzenia bólu, szczególnie tego przewlekłego. To szczególnie istotne dla pacjentów, którzy odczuwają przewlekły ból, wynikający np. z zapalenia stawów czy zespołu bólu neuropatycznego. Uśmierzanie bólu w tradycyjny sposób oznacza stosowanie bardzo silnych leków, które mają wiele skutków ubocznych.

W takich sytuacjach marihuana medyczna staje się niezastąpiona – jej składniki aktywne mogą zablokować sygnały bólowe docierające do mózgu, co przekłada się na uczucie ulgi.

Rola konopi w terapii padaczki i stwardnienia rozsianego

To nie jedyne zastosowanie marihuany w medycynie. Wielu pacjentów cierpiących na padaczkę zauważa znaczną poprawę po zastosowaniu marihuany medycznej. CBD, czyli jeden z głównych składników marihuany, wykazuje silne działanie przeciwdrgawkowe. To może znacząco pomóc kontrolować napady u osób cierpiących na niektóre formy padaczki.

Marihuana jest również używana w leczeniu stwardnienia rozsianego. Może pomóc złagodzić skurcze mięśni i ból, które często towarzyszą tej chorobie. Coraz więcej badań wskazuje też, że marihuana medyczna spowalnia postęp choroby.

Marihuana medyczna w terapii onkologicznej i nie tylko

Także wielu pacjentów onkologicznych korzysta z jej właściwości. To szczególnie popularny środek łagodzący skutki chemioterapii. Marihuana może pomóc zmniejszyć nudności i wymioty, które są częstym skutkiem ubocznym chemioterapii. Oprócz tego często stymuluje apetyt, co jest szczególnie ważne dla pacjentów osłabionych procesem leczenia.

Chociaż wyżej wymienione zastosowania to te najbardziej znane, marihuana medyczna jest badana jako potencjalna terapia dla chorych na inne przypadłości, takie jak choroba Parkinsona, zaburzenia lękowe czy PTSD.

Mimo wszystko należy pamiętać, że konopie nie są lekarstwem na wszystko, a ich skuteczność może różnić się w zależności od konkretnej sytuacji i indywidualnej reakcji organizmu. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.

Podsumowanie

Palenie marihuany jest praktyką sięgającą tysięcy lat, z korzeniami w starożytnych cywilizacjach, które używały jej nie tylko dla celów rekreacyjnych, ale również leczniczych i rytualnych. Współcześnie marihuana jest coraz częściej wykorzystywana w medycynie do łagodzenia bólu związanego z ciężkimi schorzeniami oraz leczenia chorób neurologicznych. Chociaż takie kuracje niewątpliwie są skuteczne w wielu przypadkach, pamiętaj jednak, że spożywanie marihuany powinno być zawsze konsultowane z lekarzem, a rekreacyjne palenie marihuany niekoniecznie może mieć pozytywne długofalowe skutki!

Kontynuacja
leczenia