Wypełnij formularz kwalifikacji

Ile kosztuje medyczna marihuana? Dowiedz się więcej na temat tej rosnącej gałęzi medycyny, której zastosowanie pomaga wielu pacjentom. Przeczytaj o jej potencjalnych zastosowaniach, ale również kosztach terapii.

Co to jest medyczna marihuana?

Medyczna marihuana to lek na bazie konopi, dzięki któremu można zwalczać lub łagodzić objawy różnych chorób. Terapeutyczne działanie tej rośliny opiera się na dwóch głównych składnikach aktywnych. To przede wszystkim tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD), które mają kluczowe znaczenie dla poprawy samopoczucia chorego.

Warto podkreślić, że zastosowanie marihuany w medycynie nie jest nowym zjawiskiem. W Polsce jednak leczniczą marihuanę zalegalizowano w 2017 roku, a do obrotu aptecznego wprowadzono dwa lata później (2019 r.). Nie każdy miał styczność z leczeniem, dlatego pojawia się ważne pytanie: ile kosztuje medyczna marihuana? 

Medyczna marihuana – na jakie dolegliwości pomaga?

Medyczna marihuana znalazła zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości różnych układów (m.in. nerwowego, pokarmowego czy immunologicznego). Wśród nich znajdują się choroby takie jak np. stwardnienie rozsiane, HIV/AIDS, padaczka, choroba Parkinsona czy przewlekłe bóle neuropatyczne.

Kwestia tego, ile kosztuje medyczna marihuana, jest często związana z rodzajem i stopniem zaawansowania choroby. W przypadku niektórych schorzeń, korzyści płynące z zastosowania medycznej marihuany mogą przewyższać potencjalne koszty. Warto jednak bliżej przyjrzeć się obowiązującym stawkom.Wypełnij formularz kwalifikacji

Ile kosztuje medyczna marihuana w 2024 roku?

W 2024 roku cena medycznej marihuany plasuje się pomiędzy 65 a 80 zł za 1 gram. Warto zaznaczyć, że w aptekach susz jest sprzedawany po 5, 10 lub 15 gram. Zatem – w zależności od zaleceń lekarza – pacjent musi przygotować się na jednorazowy wydatek, który może sięgać nawet 1200zł!

Przeczytaj więcej  Marihuana na sen – jak może pomóc?

Miesięczny koszt terapii leczniczą marihuaną może być jednak jeszcze wyższy. Trzeba przy tym uwzględnić fakt, że nie jest ona refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Cena medycznej marihuany w Polsce – dlaczego jest wysoka?

Biorąc pod uwagę, ile kosztuje medyczna marihuana, warto zastanowić się nad powodem tak wysokich cen. Brak refundacji to jedno, jednak znaczenie ma również fakt, że susz, który sprzedawany jest w aptekach, pochodzi z zagranicznych upraw. Na ostateczny koszt składają się więc zyski dystrybutorów z łańcucha dostaw oraz podatki.

W Polsce uprawa konopi indyjskich dla celów medycznych możliwa jest tylko w ściśle kontrolowanych warunkach. Być może zmieni to nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 22 marca 2022 roku, w której umożliwiono uprawę konopi innych niż włókniste. Jednak aby rodzimi producenci mogli dostarczać do aptek swój susz, trzeba zaczekać przynajmniej do 2024 roku.

Jak legalnie korzystać z leczenia medyczną marihuaną?

Korzystanie z medycznej marihuany musi być zgodne z prawem. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami można ją stosować wyłącznie na podstawie recepty od lekarza. W praktyce oznacza to, że samodzielne uprawianie rośliny do celów medycznych jest zabronione.

Medyczną marihuanę można zakupić w aptekach na podstawie recepty od lekarza. Musi mieć uprawnienia do wystawiania recepty na leki narkotyczne. Wypełnij formularz kwalifikacji

Ile kosztuje medyczna marihuana 2024 – podsumowanie

Medyczna marihuana to coraz popularniejsza substancja, która przynosi ulgę wielu pacjentom cierpiącym na różne schorzenia. Pytanie „ile kosztuje medyczna marihuana” jest jednak tylko jednym z aspektów, które powinny być brane pod uwagę. Równie ważne jest zrozumienie, w jakich schorzeniach jest ona skuteczna, jak używać jej legalnie i gdzie można ją nabyć. To sprawia, że decyzja o zastosowaniu medycznej marihuany powinna zawsze być poprzedzona konsultacją z odpowiednim specjalistą.

Kontynuacja
leczenia