Wypełnij formularz kwalifikacji

Medyczna marihuana na depresję – to temat budzący wiele emocji, pełen kontrowersji, ale też źródło nadziei dla milionów osób na świecie. Czy niekonwencjonalna metoda terapii może pomóc w walce z tą poważną chorobą? Czytaj dalej i poznaj fakty.

Zapamiętaj

 • Medyczną marihuanę rozważa się jako potencjalne narzędzie terapeutyczne dla osób cierpiących na depresję.
 • Depresja, która dotyka około 1,5 miliona osób w Polsce, jest związana z zaburzeniami w przepływie i wydzielaniu neuroprzekaźników.
 • W leczeniu depresji najbardziej odpowiednie są odmiany marihuany o wysokim stężeniu kannabidiolu (CBD) i niskim poziomie THC. 

Zrozumienie depresji – kto jest najbardziej narażony?

Według zgromadzonych danych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) około 1,5 miliona osób w Polsce cierpi na depresję. Jest związana z zaburzeniami w wydzielaniu i przepływie neurotransmiterów. To choroba, która dotyka szczególnie:

 • nastolatków;
 • osoby starsze;
 • kobiety po porodzie;
 • osoby narażone na długotrwały stres;
 • osoby chorujące na inne przewlekłe choroby, takie jak niedoczynność tarczycy. 

Charakteryzuje się szeregiem objawów psychicznych i fizycznych.Wypełnij formularz kwalifikacji

Objawy depresji i tradycyjne metody leczenia

Objawy depresji, takie jak obniżenie nastroju, utrata radości z życia, osłabienie, zaburzenia snu czy złe samopoczucie, mogą pojawić się pojedynczo lub jednocześnie. Leczenie depresji polega przede wszystkim na podjęciu psychoterapii połączonej z leczeniem farmakologicznym. Jednak standardowe leki przeciwdepresyjne często powodują działań niepożądanych, choćby przyrost masy ciała.

Medyczna marihuana na depresję – działanie

Medyczna marihuana działa podobnie do antydepresantów – przywraca równowagę między neuroprzekaźnikami. Wiadomo już, że terapia medyczną marihuaną zwiększa ilość serotoniny (hormonu szczęścia) w organizmie, co przekłada się na poprawę objawów depresji. Dodatkowo medyczna marihuana na depresję:

 • poprawia apetyt;
 • łagodzi bezsenność;
 • dodaje energii.
Przeczytaj więcej  Zaświadczenie o leczeniu medyczną marihuaną – jak uzyskać?

Wybór odpowiedniej odmiany marihuany

Aby leczenie depresji było efektywne, najważniejsze jest zastosowanie odmian konopi o dużym stężeniu kannabidiolu (CBD) i niskim poziomie THC. Możliwe jest także stosowanie niewielkich dawek odmian o wysokim stężeniu THC w połączeniu z suszem o dużej zawartości CBD.Wypełnij formularz kwalifikacji

Długotrwałe stosowanie medycznej marihuany

Choć terapia medyczną marihuaną na depresję przynosi korzyści, niektóre badania sugerują, że przewlekłe dostarczanie substancji z terapeutycznych konopi może nasilać objawy depresji. Chociaż medyczna marihuana może być skuteczna, nie powinna zastępować innych metod leczenia. Dlatego niezwykle istotne jest stałe konsultowanie swojego samopoczucia z lekarzem prowadzącym terapię.

Depresja to choroba, której leczenie wymaga zindywidualizowanego podejścia. Medyczna marihuana na depresję może okazać się skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem dla wielu pacjentów. Jednak, jak każda terapia, wymaga kontroli lekarskiej. Wsparcie w postaci medycznej marihuany powinno być częścią holistycznego podejścia do leczenia depresji. Pamiętaj, że decyzję o zastosowaniu medycznej marihuany powinno się podejmować pod opieką specjalistów.

Kontynuacja
leczenia