Wypełnij formularz kwalifikacji

Palenie marihuany a płodność to temat budzący wiele pytań. Przeczytaj tekst, by dowiedzieć się, jakie konsekwencje palenie marihuany może mieć dla osób, które dopiero będą starały się o potomstwo!

Pamiętaj!

 • Palenie marihuany może obniżać liczbę plemników u mężczyzn i wpływać na ich ruchliwość.
 • U kobiet marihuana może wpływać na regularność cykli menstruacyjnych i jakość komórek jajowych.
 • Marihuana medyczna, mimo określonych zastosowań terapeutycznych, także negatywnie oddziałuje na płodność!
 • Długotrwałe stosowanie marihuany może prowadzić do trwałych zmian w funkcji jajników i produkcji spermy.
 • Palenie marihuany w ciąży jest odradzane z uwagi na ryzyko dla zdrowia dziecka.

Jak palenie marihuany wpływa na płodność u mężczyzn?

Palenie marihuany a płodność jest zależnością, o którą coraz częściej padają pytania. Wielu mężczyzn zastanawia się, czy konsumpcja tej rośliny może wpłynąć na ich zdolności prokreacyjne. 

Niestety, badania dowodzą, że regularne palenie marihuany może obniżać liczbę plemników oraz wpływać na ich ruchliwość. Wiele zależy jednak od ilości spożywanej marihuany czy trybu życia.

Niemniej powinno się pamiętać o potencjalnym ryzyku. Jeżeli planujesz zostać ojcem, warto ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z palenia marihuany, przynajmniej do momentu, gdy starania twoje i partnerki zakończą się powodzeniem.

Ci, którzy decydują się na kontynuację palenia marihuany, powinni pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych oraz konsultacji z lekarzem specjalistą w zakresie zdrowia.Wypełnij formularz kwalifikacji

Jak marihuana wpływa na płodność kobiet?

Kobiety także często zastanawiają się nad związkiem między paleniem marihuany a płodnością. Badania wykazują, że marihuana może wpłynąć na regularność cykli menstruacyjnych oraz jakość komórek jajowych. Ponadto u niektórych kobiet może wystąpić problem z implantacją zarodka w macicy po zapłodnieniu!

Przeczytaj więcej  Palenie marihuany przez mężczyznę a starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Oczywiście, tak jak w przypadku mężczyzn, wiele zależy od indywidualnych czynników. Jeżeli planujesz ciążę lub masz problemy z zajściem w nią, warto rozważyć co najmniej ograniczenie, a najlepiej zaprzestanie palenia marihuany.

Marihuana medyczna a płodność – czy terapia jest bezpieczna?

Palenie marihuany a płodność to temat coraz głośniejszy w świetle tego, że marihuana medyczna staje się coraz bardziej popularna jako forma leczenia różnych dolegliwości. Jednak jej wpływ na płodność wciąż budzi kontrowersje. Chociaż marihuana medyczna jest przepisywana przez lekarza i ma określone zastosowania terapeutyczne, nie oznacza to, że nie niesie za sobą skutków ubocznych.

Jeśli jesteś w trakcie leczenia marihuaną medyczną i myślisz o założeniu rodziny, koniecznie porozmawiaj z lekarzem. Może być konieczne dostosowanie dawki lub wypróbowanie alternatywnych metod leczenia.

Długoterminowe skutki palenia marihuany na płodność

Chociaż wielu badaczy koncentruje się na krótkoterminowych skutkach palenia marihuany, istnieje również pewna liczba badań analizujących długoterminowe konsekwencje. Niektóre z nich sugerują, że ciągłe zażywanie marihuany przez kilka lat może prowadzić do trwałych zmian w funkcji jajników u kobiet i w produkcji spermy u mężczyzn. 

Niestety, to oznacza, że skutki mogą być odczuwalne przez dłuższy czas nawet po rzuceniu marihuany!Wypełnij formularz kwalifikacji

Psychologiczne aspekty palenia marihuany a starania o potomstwo

Palenie marihuany nie wpływa tylko na fizjologiczne aspekty płodności. U niektórych osób regularne używanie tej substancji może prowadzić do obniżenia motywacji, depresji czy nawet występowania stanów lękowych! To w konsekwencji wpływa na chęć posiadania dzieci lub odbija się na relacji z partnerem. Jeżeli zauważysz, że marihuana działa negatywnie na twoje samopoczucie czy relacje z najbliższymi, warto rozważyć konsultację z psychologiem czy terapeutą.

Marihuana a zabiegi in vitro

Są pary, które mają problemy z płodnością i w związku z tym decydują się na leczenie metodą in vitro. Co ważne, marihuana może wpłynąć na skuteczność takich zabiegów. Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z tego rodzaju leczenia, musisz poinformować lekarza o wszelkich zażywanych substancjach i dowiedzieć się, czy mogą one wpłynąć na wynik procedury.

Przeczytaj więcej  Zalety palenia marihuany. Czy jest ich więcej od wad?

Jak dbać o płodność podczas używania marihuany?

Oto kilka praktycznych wskazówek dla tych, którzy chcą dbać o swoją płodność, a jednocześnie nie rezygnować całkowicie z marihuany:

 • Ogranicz ilość marihuany i częstotliwość palenia.
 • Unikaj palenia przed planowanymi próbami zapłodnienia.
 • Regularnie konsultuj się z lekarzem.
 • Informuj lekarza o wszystkich przyjmowanych substancjach, w tym o marihuanie.
 • Dbaj o zdrowy styl życia – odpowiednia dieta i aktywność fizyczna mogą pomóc w zachowaniu płodności.
 • Pamiętaj, że palenie marihuany w ciąży i w trakcie karmienia jest zdecydowanie odradzane z uwagi na potencjalne ryzyko dla zdrowia dziecka.


Wypełnij formularz kwalifikacji

Palenie marihuany a płodność – podsumowanie informacji

Jeśli chodzi o zależność między paleniem marihuany a płodnością, występuje ona zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Chociaż wiele osób uważa, że marihuana jest naturalna i bezpieczna, warto pamiętać o potencjalnych konsekwencjach dla zdolności prokreacyjnych i zdrowia dziecka. 

Jeśli palenie marihuany stanowi część twojego stylu życia, a jednocześnie myślisz o dziecku, warto zastanowić się nad ewentualnymi zagrożeniami i skonsultować się z lekarzem. 

Kontynuacja
leczenia