Wypełnij formularz kwalifikacji

Zapaść po marihuanie to temat, który może interesować wiele osób korzystających z tej substancji, zarówno w celach rekreacyjnych, jak i medycznych. Ten artykuł pomoże ci zrozumieć, dlaczego do niej dochodzi, jakie są jej objawy i co można zrobić, aby jej zapobiec lub złagodzić skutki!

Warto wiedzieć!

 • Zapaść po marihuanie może wystąpić po spożyciu dużej ilości THC i prowadzić do objawów takich jak lęk, zawroty głowy i nawet omamy.
 • Skutki zapaści są zazwyczaj niegroźne dla zdrowia, ale mogą wymagać natychmiastowej interwencji medycznej, zwłaszcza gdy są intensywne.
 • Ryzyko zapaści jest zwiększone przez różne czynniki: dawkę, formę spożycia, interakcje z innymi substancjami i indywidualną tolerancję na THC.
 • W przypadku wystąpienia zapaści ważne jest znalezienie spokojnego miejsca, skupienie się na głębokim oddychaniu i ewentualnie szukanie pomocy medycznej.
 • Leki na receptę, leki bez recepty i alkohol mogą wpływać na działanie THC i zwiększać ryzyko zapaści.
 • Jeżeli stale zażywasz leki, konsultacja z lekarzem jest niezbędna przed użyciem marihuany.

Co to jest zapaść po marihuanie i dlaczego do niej dochodzi?

Zapaść po marihuanie to specyficzny stan, który może wystąpić po spożyciu dużej ilości THC, czyli głównego składnika psychoaktywnego marihuany. Objawy mogą być różnorodne, ale często obejmują nasilające się uczucie lęku, trudności z koncentracją, zawroty głowy, a nawet omamy czy halucynacje. To zdecydowanie więcej niż po prostu uczucie „odurzenia” czy relaksu, którego wielu ludzi oczekuje po użyciu marihuany. 

Objawy zapaści

W skrajnych przypadkach zapaść po marihuanie może prowadzić do utraty przytomności lub objawów podobnych do tych w psychotycznych epizodach! Jest to stan, który może być bardzo niepokojący i stresujący dla osoby, która go doświadcza, a także dla osób w jej otoczeniu. 

Zapaść po marihuanie nie jest związana z trwałą szkodą dla zdrowia, ale jej skutki mogą być bardzo nieprzyjemne i mogą wymagać natychmiastowej interwencji medycznej, szczególnie jeśli objawy są intensywne lub trwają dłużej niż kilka godzin. Z tego powodu zrozumienie tego, czym jest zapaść po marihuanie, jakie są jej objawy i jak można jej zapobiec lub złagodzić jej skutki, jest kluczowe dla każdego, kto decyduje się na użycie marihuany.

Przeczytaj więcej  Cannabis flos S-Lab 18% THC – Pink Kush. Informacje i działanie

Dlaczego dochodzi do zapaści po marihuanie?

Powody występowania zapaści po marihuanie mogą być różne i obejmują czynniki takie jak:

 • dawka;
 • forma spożycia (np. palenie, jedzenie, inhalacja); 
 • interakcje z innymi substancjami (takimi jak alkohol czy leki na receptę);
 • przyjmowane leki;
 • indywidualna tolerancja i wrażliwość na THC. 

Nawet stan zdrowia psychicznego (na przykład predyspozycje do zaburzeń lękowych) może wpływać na ryzyko wystąpienia zapaści.

Zapaść po marihuanie częściej występuje u osób, które są nowe w korzystaniu z marihuany lub które wracają do jej użycia po dłuższej przerwie. W takich sytuacjach system endokannabinoidowy w organizmie, który reaguje na THC, może być bardziej wrażliwy. Twoje ciało potrzebuje czasu, aby się przyzwyczaić do działania THC, dlatego zbyt duża dawka na początek może okazać się problematyczna.

Zapaść po marihuanie, mimo że rzadko jest groźna dla życia, może być bardzo nieprzyjemna i wywoływać stres. W skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do objawów podobnych do tych w epizodach psychozy: intensywnego lęku czy paranoi. 

W związku z tym warto znać i stosować metody na jej zapobieganie oraz na łagodzenie już występujących objawów.



Wypełnij formularz kwalifikacji

Objawy zapaści po marihuanie – jak je rozpoznać?

Objawy zapaści po marihuanie są zróżnicowane i mogą wpływać zarówno na twoje ciało, jak i umysł. Oprócz wcześniej wymienionych symptomów (lęk, problemy z koncentracją czy omamy) mogą pojawić się również objawy takie jak poczucie dezorientacji, suchość w ustach, uczucie paraliżu czy drżenie mięśni. Możesz również zauważyć zmiany w swoim sposobie myślenia, np. poczucie, że czas płynie wolniej lub szybciej niż zwykle.

Warto również zwrócić uwagę na różnice w objawach w zależności od formy spożycia marihuany. Jeśli paliłeś marihuanę, objawy zwykle pojawiają się bardzo szybko i mogą być intensywne, ale krótkotrwałe. Z kolei jeśli spożyłeś ją w formie jedzenia, objawy pojawią się nawet i po kilku godzinach, ale będą trwały dłużej.

Stan twojego zdrowia przed spożyciem marihuany też gra dużą rolę w tym, jakie objawy mogą wystąpić. Osoby z historią problemów psychicznych (depresją czy zaburzeniami lękowymi) mogą być bardziej narażone na negatywne efekty, w tym zapaść po marihuanie. 

Przeczytaj więcej  THCV – tajemniczy składnik marihuany medycznej i jego nieocenione korzyści

Nawet twoje samopoczucie przed spożyciem marihuany może wpłynąć na to, jak zareagujesz! Jeśli jesteś już zestresowany czy niespokojny, marihuana może potęgować te uczucia.

Jak zapobiegać zapaści po marihuanie?

Jeżeli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, pierwszym krokiem jest próba uspokojenia się. Panika i stres mogą nasilać objawy, więc lepiej jest znaleźć spokojne miejsce, usiąść i skupić się na głębokim oddychaniu. 

Jeśli objawy są szczególnie nasilone, nie krępuj się szukać pomocy medycznej. Może to być również dobra okazja do przemyślenia, jak korzystać z marihuany, aby uniknąć podobnych sytuacji.

Kontrolowanie dawki jest ważne, ale nie tylko

Zapobieganie zapaści po marihuanie nie zaczyna się i nie kończy tylko na kontrolowaniu dawki. Ważne jest również poznanie własnego organizmu i rozumienie, jak reaguje na THC. Oto kilka dodatkowych wskazówek.

Sprawdź pochodzenie i jakość marihuany

Zawsze dobrze jest znać źródło swojej marihuany oraz jej zawartość THC i CBD. Produkty z nieznanego źródła mogą zawierać nieoczekiwane substancje, które mogą potęgować ryzyko zapaści.

Uważaj na formę spożycia

Jak wcześniej wspomniano, różne formy spożycia marihuany (palenie, tabletki, oleje) mają różne efekty i różne czasy działania. Jeśli nie jesteś pewien, jak dana forma wpłynie na ciebie, zaczynaj od bardzo małej dawki.

Monitoruj swoje samopoczucie

Jeśli czujesz, że zaczynają się pojawiać jakiekolwiek objawy zapaści, przerwij spożycie marihuany i poczekaj, aż objawy miną. 

Jak radzić sobie z zapaścią po marihuanie?

Jeśli mimo wszystko dojdzie do zapaści, oto bardziej szczegółowe wskazówki, jak sobie z nią radzić:

 1. Znajdź bezpieczne i spokojne miejsce. Unikaj hałaśliwych czy stresujących środowisk. Twoje zmysły mogą być wyostrzone, więc lepiej nie zapewniaj im dodatkowych bodźców.
 2. Uspokój się i głęboko oddychaj. Skupienie na oddechu może pomóc wyciszyć umysł. Spróbuj technik oddechowych, takie jak oddychanie brzuszne czy metoda 4–7–8 (wdychaj przez 4 sekundy, zatrzymaj oddech na 7 sekund, wydychaj przez 8 sekund).
 3. Wypij wodę i zjedz coś lekkostrawnego. Woda pozwoli ci się nawodnić, a jedzenie pomoże w metabolizowaniu THC.
 4. Jeżeli jesteś w stanie to zrobić, zadzwoń do kogoś, kto cię uspokoi. Czasem już sama rozmowa z kimś zaufanym może znacząco pomóc.
 5. Jeżeli objawy nie ustępują, nie krępuj się zwrócić o pomoc medyczną. Lepiej być pewnym, że wszystko jest w porządku, niż ignorować poważne objawy. 
Przeczytaj więcej  Stany lękowe po marihuanie – jakie są ich przyczyny? Jak im zapobiec?

Pamiętaj, zapaść po marihuanie jest zazwyczaj przejściowa i niegroźna, ale świadomość problemu i odpowiednie działanie mogą znacząco ułatwić jej przetrwanie. Warto być przygotowanym i wiedzieć, co robić w takiej sytuacji.

Interakcje z lekami i innymi substancjami mogą skomplikować twoje doświadczenie z marihuaną i zwiększyć ryzyko wystąpienia zapaści po marihuanie. Nie chodzi tylko o leki na receptę! Nawet dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, a także leki antyhistaminowe mogą wpływać na to, jak marihuana działa w twoim organizmie. 



Wypełnij formularz kwalifikacji

Interakcje marihuany z lekami a zapaść

Znane są przypadki, gdzie leki antydepresyjne i środki uspokajające mogą zaostrzyć objawy zapaści i intensyfikować lęk czy paranoję. Nawet leki na nadciśnienie czy choroby serca mogą oddziaływać z THC, co wywoła niestabilność w twoim układzie krążenia. Jeśli zażywasz stale leki, a zastanawiasz się nad użyciem marihuany w celach medycznych czy rekreacyjnych, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Choroby i zaburzenia także grają istotną rolę. Osoby z historią zaburzeń psychicznych, w tym depresji, zaburzeń lękowych czy schizofrenii, są bardziej narażone na negatywne efekty, w tym na zapaść po marihuanie. Nawet przewlekłe schorzenia (np. cukrzyca) mogą wpływać na metabolizowanie THC, co w konsekwencji może prowadzić do zapaści.

Nie zapomnij też o wpływie alkoholu. Jego łączenie z marihuaną potęguje efekty obu substancji, co dramatycznie zwiększa ryzyko zapaści. Ostatnio coraz więcej badań sugeruje, że nawet kofeina jest w stanie wpływać na interakcje z THC.

Zapaść po marihuanie – podsumowanie

Zapaść po marihuanie to zjawisko, które może wystąpić u każdego, kto korzysta z tej substancji, zarówno rekreacyjnie, jak i medycznie. To stan, który może być bardzo nieprzyjemny i w skrajnych przypadkach wymagać nawet natychmiastowej interwencji medycznej. Wiedza i świadomość są kluczem, by zapobiegać i radzić sobie z takim problemem.

Kontynuacja
leczenia