Wypełnij formularz kwalifikacji

Jak zostać pacjentem medycznej marihuany? Te informacje na pewno przydadzą się osobom, które chcą spróbować kuracji medyczną marihuaną jako alternatywy dla tradycyjnych leków. 

O tym pamiętaj

 • Aby zostać pacjentem medycznej marihuany, pierwszym krokiem jest konsultacja z lekarzem i uzyskanie diagnozy kwalifikującej do terapii.
 • Medyczną marihuanę można otrzymać wyłącznie na receptę i tylko w aptekach posiadających odpowiednie zezwolenia.
 • Istnieją przeciwwskazania do leczenia marihuaną medyczną, takie jak historia zaburzeń psychicznych, ciąża, nadwrażliwość na składniki marihuany, problemy z układem oddechowym, nieodpowiedni wiek pacjenta oraz potrzeba kontroli pojazdów lub maszyn.
 • Monitorowanie i kontrola leczenia są kluczowe, a regularne wizyty kontrolne u lekarza pomagają dostosować terapię do potrzeb pacjenta.
 • Pacjenci powinni być świadomi zmian w samopoczuciu i możliwych skutkach ubocznych leczenia marihuaną medyczną.

Jak zostać pacjentem medycznej marihuany? Pierwsze kroki

Jeśli zastanawiasz się, jak zostać pacjentem medycznej marihuany, pierwszym krokiem jest oczywiście konsultacja z lekarzem. Musisz mieć diagnozę stanu, który kwalifikuje się do leczenia marihuaną medyczną. W Polsce lista takich schorzeń jest regulowana prawnie. Medyczną marihuanę może przepisać każdy lekarz (oprócz lekarza weterynarii), ale warto zgłosić się do specjalisty, który ma doświadczenie w prowadzeniu takich terapii.

No i najważniejsze – medyczna marihuana jest dostępna w Polsce wyłącznie na receptę, i to nie w każdej aptece!

Proces uzyskiwania recepty na marihuanę medyczną

Po postawieniu diagnozy i stwierdzeniu, że jesteś kandydatem do terapii marihuaną medyczną, lekarz wystawi odpowiednią receptę. Recepta ta będzie zawierać informacje o dawce i formie marihuany medycznej. Ważne jest, aby ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących dawkowania i sposobu stosowania.

Przeczytaj więcej  KRYPTON - nowość od Canopy Growth - Cannabis flos Canopy Growth 25%THC

Co istotne, w zależności od problemu, z którym się borykasz, przepisany zostanie inny rodzaj suszu. Inne produkty są stosowane do leczenia przewlekłego bólu, a inne w łagodzeniu stanów lękowych i innych problemów natury psychicznej.

Zakup i dostępność marihuany medycznej

Następnie musisz zrealizować receptę w aptece. W Polsce dostępność marihuany medycznej jest ograniczona do aptek posiadających odpowiednie zezwolenia. Dostępność produktów może być różna w zależności od regionu, dlatego warto sprawdzić, gdzie w twojej okolicy możesz nabyć przepisany lek.Wypełnij formularz kwalifikacji

Przeciwwskazania do leczenia medyczną marihuaną

Wyżej znajdują się informacje o tym, jak zostać pacjentem medycznej marihuany. Jednak czy każda osoba może wziąć udział w takim leczeniu? Niestety nie!

Leczenie marihuaną medyczną ma swoje przeciwwskazania. To przede wszystkim:

 • historia zaburzeń psychicznych,
 • ciąża i karmienie piersią, 
 • nadwrażliwość lub alergie na składniki marihuany, 
 • problemy z układem oddechowym, 
 • nieodpowiedni wiek pacjenta, 
 • potrzeba kontroli pojazdów lub maszyn.

Monitorowanie i kontrola leczenia marihuaną medyczną

Wiesz już, jak zostać pacjentem marihuany medycznej, ale czy wiesz, jak ważne są monitoring i kontrola leczenia? 

Regularne kontrole medyczne

Regularne wizyty kontrolne u lekarza są niezbędne w procesie leczenia medyczną marihuaną. Lekarz oceni, jak reaguje twoje ciało i czy efekty terapeutyczne (oraz potencjalne skutki uboczne) są odczuwalne.

To pozwoli dostosować terapię do twoich potrzeb. Warto pamiętać, że odpowiednia dawka i rodzaj marihuany medycznej mogą się różnić w zależności od pacjenta, dlatego konieczna jest stała ocena i dostosowanie leczenia.

Zmiany w samopoczuciu i efekty leczenia

Gdy wiesz, jak zostać pacjentem medycznej marihuany, musisz być też świadomy zmian w swoim samopoczuciu i efektów terapii. Niektórzy pacjenci doświadczają znaczącej poprawy w jakości życia – to dzięki redukcji bólu, objaw chorób, a nawet poprawie jakości snu.

Jednak istnieje również możliwość wystąpienia skutków ubocznych, takich jak zmiany nastroju, zawroty głowy czy suchość w ustach. 

Przeczytaj więcej  Zastosowanie medycznej marihuany w leczeniu zaburzeń lękowych

Interakcja marihuany medycznej z lekami

Chociaż korzyści z leczenia medyczną marihuaną są niewątpliwe, to jednak istnieje ryzyko jej wchodzenia w interakcję z zażywanymi lekami. Składniki aktywne zawarte w marihuanie, zwłaszcza kannabinoidy, mogą wpływać na przyswajanie, rozkład i działanie substancji zawartych w medykamentach. Absolutnie nie zatajaj przed lekarzem informacji o przyjmowanych na stałe lekarstwach!

Należy poinformować swojego lekarza o wszystkich lekach, suplementach i preparatach ziołowych, które obecnie przyjmujesz. To pozwoli na dokładne ocenienie potencjalnych interakcji i dostosowanie dawek lub rodzaju marihuany medycznej, aby uniknąć niepożądanych efektów. 

Kontynuacja
leczenia