Wypełnij formularz kwalifikacji

Podróżowanie z medyczną marihuaną staje się coraz bardziej powszechne, ale wciąż istnieje wiele przepisów i warunków, które muszą być spełnione. Czy wiesz, jak się do tego przygotować? Dowiedz się, jak bezpiecznie podróżować z medyczną marihuaną w różnych częściach świata.

Zapamiętaj

  • Podróżowanie z medyczną marihuaną nie jest skomplikowane, ale wymaga starannego zaplanowania i znajomości lokalnych przepisów.
  • W Polsce podróżowanie z medyczną marihuaną wymaga posiadania recepty, faktury imiennej, zaświadczenia o leczeniu i oryginalnego opakowania leku.
  • W strefie Schengen podróżowanie z medyczną marihuaną jest możliwe, ale konieczne jest posiadanie odpowiedniego zaświadczenia, ważnego nie dłużej niż 30 dni.
  • Przy podróżowaniu można mieć przy sobie jedynie ilość leku zgodną z dawką dzienną wskazaną na recepcie pomnożoną przez ilość dni podróży.

Podróżowanie z medyczną marihuaną po Polsce

Podróżowanie z medyczną marihuaną nie jest tak proste jak pakowanie walizki. Wymaga starannego zaplanowania i znajomości przepisów prawnych, zwłaszcza jeśli wybierasz się za granicę. Poniżej znajdziesz kroki, które pomogą ci w tej podróży.

Podróżowanie z suszem konopnym po kraju wymaga przede wszystkim posiadania odpowiednich dokumentów. Będziesz potrzebował wydrukowanej recepty na lek, faktury imiennej potwierdzającej zakup leku, zaświadczenia o leczeniu i leku w oryginalnym, aptecznym opakowaniu. Te elementy są niezbędne, aby bezpiecznie i legalnie podróżować z medyczną marihuaną po Polsce.Wypełnij formularz kwalifikacji

Przewożenie marihuany w obrębie Europy

Jeżeli planujesz wyjechać za granicę, np. do krajów Unii Europejskiej lub poza nią, musisz pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach. 

Podróżowanie w strefie Schengen

Podróżowanie z medyczną marihuaną na tereny państw strefy Schengen jest możliwe, jeśli pacjent posiada odpowiednie zaświadczenie i lek zakupiony na podstawie recepty RPW. W przypadku kontroli trzeba okazać stosowne zaświadczenie. To zaświadczenie powinno być wydane lub uwierzytelnione przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny i ważne nie dłużej niż 30 dni. Dlatego bardzo ważne jest, aby pacjent zajął się uzyskaniem tego dokumentu odpowiednio wcześniej, nie później niż 15 dni przed planowanym wyjazdem.

Przeczytaj więcej  Medyczna marihuana w Polsce 2023 - podstawowe informacje. To ważne!

Podróżowanie poza strefą Schengen

Jeśli planujesz wyjazd poza strefę Schengen, sprawa staje się bardziej skomplikowana. Każdy kraj ma swoje własne przepisy dotyczące medycznej marihuany, więc przed wyruszeniem w podróż konieczne jest dokładne zapoznanie się z lokalnymi regulacjami i prawem. 

W niektórych krajach przewożenie, a nawet posiadanie medycznej marihuany jest surowo zabronione, co może prowadzić do poważnych konsekwencji! Podróżowanie z medyczną marihuaną w Europie jest zabronione w krajach takich jak Albania, Białoruś, Rosja, Serbia czy Słowacja. Warto również pamiętać o ewentualnych różnicach w ilości dopuszczalnej do przewozu czy wymogach związanych z przechowywaniem substancji podczas podróży.

Przewożenie medycznej marihuany poza granice Europy

Podróżowanie z medyczną marihuaną poza granice Europy może być znacznie bardziej skomplikowane i wymaga jeszcze większej ostrożności. Każdy kraj poza Unią Europejską ma swoje własne przepisy dotyczące narkotyków i substancji odurzających, w tym także medycznej marihuany. Przed planowanym wyjazdem za granicę z medyczną marihuaną konieczne jest dokładne zbadanie prawnych regulacji danego kraju w celu uniknięcia poważnych konsekwencji prawnych. Zakaz przewozu i posiadania medycznej marihuany obowiązuje między innymi w krajach arabskich (takich jak Egipt, Turcja czy Tunezja). 

Stany Zjednoczone 

W Stanach Zjednoczonych przepisy dotyczące medycznej marihuany są zróżnicowane i zależą od stanu, w którym się znajdujesz. Obecnie w 37 stanach oraz Dystrykcie Kolumbii medyczna marihuana jest legalna. Każdy stan ma swoje własne regulacje i wymagania dotyczące posiadania, przewozu i używania medycznej marihuany. Warto zdawać sobie sprawę, że przepisy federalne w Stanach Zjednoczonych nadal uznają marihuanę za substancję nielegalną.

Jakie dokumenty są potrzebne do podróży z medyczną marihuaną?

Aby przewozić medyczną marihuanę, konieczne są odpowiednie dokumenty potwierdzające legalność i zgodność z obowiązującymi przepisami. Poniżej przedstawiamy listę typowych dokumentów, które mogą być wymagane:

  • recepta – w większości krajów, aby przewozić medyczną marihuanę, konieczna jest aktualna i ważna recepta wystawiona przez lekarza. Recepta powinna zawierać informacje o dawce, rodzaju leku i czasie trwania terapii;
  • zaświadczenie od lekarza – często oprócz recepty lekarz może wystawić dodatkowe zaświadczenie, potwierdzające, że pacjent korzysta z medycznej marihuany w celach terapeutycznych i potrzebuje jej na czas podróży;
  • uwierzytelniony dokument wywozu – w przypadku podróżowania z medyczną marihuaną poza granice Unii Europejskiej może być wymagany dodatkowy dokument wywozu wystawiony przez odpowiedni wojewódzki inspektorat farmaceutyczny;
  • faktura lub dowód zakupu – niektóre kraje mogą wymagać przedstawienia faktury lub dowodu zakupu medycznej marihuany, aby potwierdzić legalność jej posiadania;
  • karteczka informacyjna – w niektórych przypadkach warto mieć przy sobie karteczkę informacyjną w języku kraju docelowego, na której zawarte są podstawowe informacje o pacjencie, jego stanie zdrowia oraz potrzebie przewozu medycznej marihuany;
  • tłumaczenie dokumentów – jeśli podróżujesz do kraju, w którym językiem urzędowym nie jest język Twojego kraju pochodzenia, warto przygotować tłumaczenie wszystkich dokumentów na język kraju docelowego.
Przeczytaj więcej  Posiadanie medycznej marihuany – czy jest legalne? Musisz to wiedzieć!


Wypełnij formularz kwalifikacji

Podróżowanie z medyczną marihuaną poza kraj

Wyjazd poza granice kraju nie musi wiązać się z przerwą w terapii, ale należy się do tego odpowiednio przygotować. W przypadku planowanej podróży z lekiem poza granice RP należy złożyć specjalny wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. Warto o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej przed podróżą, wniosek należy złożyć  15 dni przed planowanym wyjazdem. 

Wniosek składa się z trzech części: pierwszą wypełnia pacjent, określając między innymi miejsce destynacji oraz ilość dni przebywania poza granicami kraju. Drugą wypełnia lekarz, określając rodzaj preparatu oraz jego dawkowanie. Trzecią część pozostawiamy pustą – jest ona wypełniana przez urzędników.

Inspektorat Farmaceutyczny na podstawie prawidłowo wypełnionego wniosku wydaje odpowiednie zaświadczenie, umożliwiające wywóz leków poza granice kraju. Zaświadczenie może zostać wystawione maksymalnie na 30 dni i obejmuje tylko 1 lek – w przypadku leczenia za pomocą dwóch odmian potrzebować będziemy dwóch zaświadczeń. Dodatkowo należy mieć przy sobie wydrukowaną receptę na susz.

W przypadku podróżowania poza UE istnieje ryzyko, że takie zaświadczenie wystawione przez Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny może nie być respektowane. Należy koniecznie zasięgnąć informacji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub bezpośrednio w ambasadzie/konsulacie danego państwa. Pozwoli to na uniknięcie potencjalnych poważnych konsekwencji związanych z posiadaniem marihuany medycznej.

Przewóz medycznej marihuany samochodem lub autokarem

Susz należy umieścić w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz z dala od działania promieni słonecznych, w miarę możliwości w miejscu o stałej temperaturze.
Susz konopi należy przewozić w opakowaniu aptecznym.

Przewóz medycznej marihuany samolotem

Ze względu na bardzo niskie temperatury obecne w przedziale bagażowym konopie najlepiej umieścić w bagażu podręcznym. Susz roślinny nie powinien być wystawiany na działanie temperatur poniżej 0 ‘C. Susz konopi należy przewozić w opakowaniu aptecznym. Podczas kontroli bezpieczeństwa powinniśmy poinformować pracownika lotniska o tym, że w bagażu podręcznym mamy ze sobą produkty lecznicze zawierające susz konopi. Przyspieszy to odprawę i pozwoli uniknąć ewentualnych nieporozumień. 

Przeczytaj więcej  Medyczna marihuana a policja – twoje prawa i obowiązki

Niektóre linie lotnicze mogą mieć własne, specyficzne wytyczne dotyczące transportu takich substancji. Warto zadbać o odpowiednie opakowanie medycznej marihuany zgodnie z wytycznymi linii lotniczych oraz przechowywać ją w miejscach, w których nie będzie budziła niepotrzebnych podejrzeń.Wypełnij formularz kwalifikacji

Przewóz medycznej marihuany jachtem, promem lub okrętem

Susz należy umieścić w miejscu niedostępnym dla dzieci, powinien być też zabezpieczony przed kontaktem z wodą, wilgocią i promieniami słonecznymi. W tym celu można umieścić opakowanie zawierające konopie w wodoszczelnej torbie.

Przestrzegając powyższych zaleceń, regulacji prawnych na danym obszarze oraz regulaminu przewoźnika możemy być pewni, iż leki będą przewożone w sposób legalny, co pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego stresu i surowych kar oraz ułatwi podróż nam i innym pasażerom.

Przygotowujemy wszystkie niezbędne pisma do Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych, ale prosimy o odpowiednio wcześniejsze informowanie o chęci uzyskania takich dokumentów.

Odpowiednie ubezpieczenie

Nie zapomnij również o ubezpieczeniu podróży, które może być dostosowane do twoich indywidualnych potrzeb jako pacjenta korzystającego z medycznej marihuany. Niekiedy konieczne może być wykupienie specjalnego rozszerzenia polisy, gwarantującego pokrycie ewentualnych kosztów związanych z posiadaniem lub przewożeniem tej substancji. Dobrze zrozumiałe i spersonalizowane ubezpieczenie to dodatkowa ochrona, dzięki której podróż z medyczną marihuaną będzie bezpieczna i spokojna.

Ilość leku, którą możesz zabrać

Podczas rozpoczęcia podróży można mieć przy sobie dokładnie tyle suszu, ile wynika z dawki dziennej wskazanej na recepcie pomnożonej razy ilość dni podróży. Na przykład, jeśli na recepcie jest przepisane dawkowanie 0,25 x 2 dziennie, a wyjeżdżasz na 10 dni, możesz zabrać ze sobą nie więcej niż 5 gramów suszu.

Źródło:
https://www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej

Kontynuacja
leczenia