Podróżowanie z medyczną marihuaną staje się coraz bardziej powszechne, ale wciąż istnieje wiele przepisów i warunków, które muszą być spełnione. Czy wiesz, jak się do tego przygotować? Dowiedz się, jak bezpiecznie podróżować z medyczną marihuaną w różnych częściach świata.
Podróżowanie z suszem konopnym po kraju wymaga przede wszystkim posiadania odpowiednich dokumentów. Potrzebna będzie wydrukowana recepta na lek oraz najlepiej posiadać zaświadczenie o leczeniu – policjanci zwykle chcą takich zaświadczeń, ale nie jest one wymagane prawnie.
Jeżeli planujesz wyjechać za granicę, np. do krajów Unii Europejskiej lub poza nią, musisz pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach.
Podróżowanie z medyczną marihuaną na tereny państw strefy Schengen jest możliwe, jeśli pacjent posiada odpowiednie zaświadczenie i lek zakupiony na podstawie recepty RPW. W przypadku kontroli trzeba okazać stosowne zaświadczenie. To zaświadczenie powinno być wydane lub uwierzytelnione przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny i ważne nie dłużej niż 30 dni. Dlatego bardzo ważne jest, aby pacjent zajął się uzyskaniem tego dokumentu odpowiednio wcześniej, nie później niż 15 dni przed planowanym wyjazdem.
Jeśli planujesz wyjazd poza strefę Schengen, sprawa staje się bardziej skomplikowana. Każdy kraj ma swoje własne przepisy dotyczące medycznej marihuany, więc przed wyruszeniem w podróż konieczne jest dokładne zapoznanie się z lokalnymi regulacjami i prawem.
W niektórych krajach przewożenie, a nawet posiadanie medycznej marihuany jest surowo zabronione, co może prowadzić do poważnych konsekwencji! Podróżowanie z medyczną marihuaną w Europie jest zabronione w krajach takich jak Albania, Białoruś, Rosja, Serbia czy Słowacja. Warto również pamiętać o ewentualnych różnicach w ilości dopuszczalnej do przewozu czy wymogach związanych z przechowywaniem substancji podczas podróży. W razie wątpliwości należy zwrócić się bezpośrednio do ambasady danego kraju lub zasięgnąć informacji w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym.
Podróżowanie z medyczną marihuaną poza granice Europy może być znacznie bardziej skomplikowane i wymaga jeszcze większej ostrożności. Każdy kraj poza Unią Europejską ma swoje własne przepisy dotyczące narkotyków i substancji odurzających, w tym także medycznej marihuany. Przed planowanym wyjazdem za granicę z medyczną marihuaną konieczne jest dokładne zbadanie prawnych regulacji danego kraju w celu uniknięcia poważnych konsekwencji prawnych. Zakaz przewozu i posiadania medycznej marihuany obowiązuje między innymi w krajach arabskich (takich jak Egipt, Turcja czy Tunezja).
W Stanach Zjednoczonych przepisy dotyczące medycznej marihuany są zróżnicowane i zależą od stanu, w którym się znajdujesz. Obecnie w 37 stanach oraz Dystrykcie Kolumbii medyczna marihuana jest legalna. Każdy stan ma swoje własne regulacje i wymagania dotyczące posiadania, przewozu i używania medycznej marihuany. Warto zdawać sobie sprawę, że przepisy federalne w Stanach Zjednoczonych nadal uznają marihuanę za substancję nielegalną.
Aby przewozić medyczną marihuanę, konieczne są odpowiednie dokumenty potwierdzające legalność i zgodność z obowiązującymi przepisami. Poniżej przedstawiamy listę typowych dokumentów, które mogą być wymagane:
Wyjazd poza granice kraju nie musi wiązać się z przerwą w terapii, ale należy się do tego odpowiednio przygotować. W przypadku planowanej podróży z lekiem poza granice RP należy złożyć specjalny wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. Warto o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej przed podróżą, wniosek należy złożyć 15 dni przed planowanym wyjazdem.
Wniosek składa się z trzech części: pierwszą wypełnia pacjent, określając między innymi miejsce destynacji oraz ilość dni przebywania poza granicami kraju. Drugą wypełnia lekarz, określając rodzaj preparatu oraz jego dawkowanie. Trzecią część pozostawiamy pustą – jest ona wypełniana przez urzędników.
Inspektorat Farmaceutyczny na podstawie prawidłowo wypełnionego wniosku wydaje odpowiednie zaświadczenie, umożliwiające wywóz leków poza granice kraju. Zaświadczenie może zostać wystawione maksymalnie na 30 dni i obejmuje tylko 1 lek – w przypadku leczenia za pomocą dwóch odmian potrzebować będziemy dwóch zaświadczeń. Dodatkowo należy mieć przy sobie wydrukowaną receptę na susz.
W przypadku podróżowania poza UE istnieje ryzyko, że takie zaświadczenie wystawione przez Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny może nie być respektowane. Należy koniecznie zasięgnąć informacji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub bezpośrednio w ambasadzie/konsulacie danego państwa. Pozwoli to na uniknięcie potencjalnych poważnych konsekwencji związanych z posiadaniem marihuany medycznej.
Susz należy umieścić w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz z dala od działania promieni słonecznych, w miarę możliwości w miejscu o stałej temperaturze.
Susz konopi należy przewozić w opakowaniu aptecznym.
Ze względu na bardzo niskie temperatury obecne w przedziale bagażowym konopie najlepiej umieścić w bagażu podręcznym. Susz roślinny nie powinien być wystawiany na działanie temperatur poniżej 0 ‘C. Susz konopi należy przewozić w opakowaniu aptecznym. Podczas kontroli bezpieczeństwa powinniśmy poinformować pracownika lotniska o tym, że w bagażu podręcznym mamy ze sobą produkty lecznicze zawierające susz konopi. Przyspieszy to odprawę i pozwoli uniknąć ewentualnych nieporozumień.
Niektóre linie lotnicze mogą mieć własne, specyficzne wytyczne dotyczące transportu takich substancji. Warto zadbać o odpowiednie opakowanie medycznej marihuany zgodnie z wytycznymi linii lotniczych oraz przechowywać ją w miejscach, w których nie będzie budziła niepotrzebnych podejrzeń.
Susz należy umieścić w miejscu niedostępnym dla dzieci, powinien być też zabezpieczony przed kontaktem z wodą, wilgocią i promieniami słonecznymi. W tym celu można umieścić opakowanie zawierające konopie w wodoszczelnej torbie.
Przestrzegając powyższych zaleceń, regulacji prawnych na danym obszarze oraz regulaminu przewoźnika możemy być pewni, iż leki będą przewożone w sposób legalny, co pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego stresu i surowych kar oraz ułatwi podróż nam i innym pasażerom.
Przygotowujemy wszystkie niezbędne pisma do Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych, ale prosimy o odpowiednio wcześniejsze informowanie o chęci uzyskania takich dokumentów.
Nie zapomnij również o ubezpieczeniu podróży, które może być dostosowane do twoich indywidualnych potrzeb jako pacjenta korzystającego z medycznej marihuany. Niekiedy konieczne może być wykupienie specjalnego rozszerzenia polisy, gwarantującego pokrycie ewentualnych kosztów związanych z posiadaniem lub przewożeniem tej substancji. Dobrze zrozumiałe i spersonalizowane ubezpieczenie to dodatkowa ochrona, dzięki której podróż z medyczną marihuaną będzie bezpieczna i spokojna.
Podczas rozpoczęcia podróży można mieć przy sobie dokładnie tyle suszu, ile wynika z dawki dziennej wskazanej na recepcie pomnożonej razy ilość dni podróży. Na przykład, jeśli na recepcie jest przepisane dawkowanie 0,25 x 2 dziennie, a wyjeżdżasz na 10 dni, możesz zabrać ze sobą nie więcej niż 5 gramów suszu.